ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ଥିବାବେଳେ ଏଥିରେ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ କମ୍ ଥାଏ। ଏନେଇ ଏହା ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ନ କରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହାକୁ ଭୁଲ ଉପାୟରେ ଖିଆଯାଏ ତେବେ ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ। ଆୟୁର୍ବେଦ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେ ଅନେକ ସମୟରେ ଏପରି ଜିନିଷ ଖାଇଥାଉ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଥକାପଣ, ବାନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ରୋଗର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ଏହାର ମୂଳ କାରଣ ହେଲା ଖାଦ୍ୟର ଭୁଲ ମିଶ୍ରଣ। ସେହିଭଳି କିଛି ଖାଦ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଅଣ୍ଡା ସହିତ ଖାଇଲେ ଆଲର୍ଜି ହୋଇପାରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ତାହା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇପାରେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଆମେ ଅଣ୍ଡା ସହିତ ନେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

Source : News-18

୧. ମାଂସ

ଯେଉଁମାନେ ମାଂସାହାରୀ ସେମାନେ ସାଧାରଣତ ଜଳଖିଆରେ ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ମାଂସ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଏହି ମିଶ୍ରଣ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଏହି ଦୁଇଟିକୁ ଏକାଠି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅସ୍ଥିରତା ଅନୁଭୂତ ହୋଇପାରେ । ଉଭୟରେ ଅଧିକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଫ୍ୟାଟ୍ ରହିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଶରୀର ଭାରୀ ଏବଂ ଅଳୁସୁଆ ଅନୁଭବ କରେ।

୨. ଚିନି

ଚିନିକୁ ଅଣ୍ଡା ସହିତ କେବେବି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହି ମିଶ୍ରଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ। ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଦୁଇଟିରେ ଆମିନୋ ଏସିଡ୍ ଥାଏ। ଯଦି ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ମାନବ ଶରୀରକୁ ଯାଏ, ଏହା ବିଷାକ୍ତ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ରକ୍ତରେ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିପାରେ।

୩.ସୋୟା ମିଲ୍କ

ସୋୟା ମିଲ୍କ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା କେବେବି ଏକାଠି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେ। ଯଦି ଏହି ଦୁଇଟି ଏକାଠି ଖିଆଯାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ। କାରଣ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଶୋଷଣରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।

୪. ଚା’

ଅନେକ ଲୋକ ସକାଳର ଚା’ ସହିତ ଅଣ୍ଡା ଖାଇଥାନ୍ତି। ସକାଳେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ଚା ’ପରେ ତୁରନ୍ତ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବିଷାକ୍ତ କରିଦିଏ। ଯଦି ଏହା କରାଯାଇଥାଏ ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଆପଣ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟର ସମ୍ମୁଖିନ ହୋଇପାରନ୍ତି।

Other Stories