ଖାଲି ଖାଇବା ପାଇଁ ନୁହେଁ, ଚର୍ମକୁ ମଧ୍ୟ ଚମକାଇ ଥାଏ ସୋୟାବିନ୍

ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ କିଏ ବା ଭଲ ନ ପାଏ। ବହୁ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଲୋକମାନେ ନିଜ ସୁନ୍ଦରତାରେ ଚାର୍ ଚାନ୍ଦ୍ ଯୋଡିବା ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ଏବଂ ସ୍କ୍ରବ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ରୋଷେଇ ଘର ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଏପରିକି ଆପଣଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରେ ଏପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା କିଛି ମିନିଟରେ ଆପଣଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ କାମ କରିପାରିବ। ଆପଣଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରେ ଏପରି ଏକ ଜିନିଷ ଅଛି, ଯାହା କେବଳ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦକୁ ବଢାଏ ନାହିଁ, ବରଂ କିଛି ମିନିଟରେ ଆପଣଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ବିକାଶ କରିପାରିବ। ତାହା ହେଉଛି ସୋୟାବିନ୍ ବଡି। ଯାହା ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରେ ଥାଏ। ଏହା କେବଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ନୁହେଁ, ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ବଢାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଭଲ କାମ କରିଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିନେବା ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସୋୟାବିନ୍ ବଡିକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ।

ହେମଦସ୍ତାରେ ତିନି କିମ୍ବା ଚାରି ସୋୟାବିନ୍ ବଡିକୁ ଛେଚି ପାଉଡର ତିଆରି କରନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ଏକ ଛୋଟ ଚାମଚ ନଡ଼ିଆ ତେଲ ମିଶାନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ବାଦାମ ତେଲ ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ପାରିବେ। ଏହାକୁ ପନ୍ଦରରୁ କୋଡ଼ିଏ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖି ଦିଅନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଶ୍ରଣ ସୋୟାବିନ୍ ଏବଂ ତେଲ ଏକ ମୋଟା ପେଷ୍ଟ ପରି ଦେଖାଯିବ। ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁ ଏବଂ ବେକରେ ଭଲ ଭାବରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପରେ ମୁହଁ ଏବଂ ବେକକୁ ହାତରେ ଧିରେ ଧିରେ ପାଞ୍ଚରୁ ସାତ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘଷନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ, ଏହାକୁ କୋଡ଼ିଏ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ, ତାପରେ ଏହାକୁ ସାଧା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ମୁହଁକୁ ଭଲ ଭାବେ ପୋଛି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ତୁଳା ଦ୍ୱାର ମୁହଁ ଏବଂ ବେକରେ ଗୋଲାପ ଜଳ ଲଗାନ୍ତୁ।

ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶରୀରର ଚର୍ମକୁ ନରମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ଏହାକୁ ନିଜ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଶରୀରରେ ମସାଜ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦-୧୫ ସୋୟାବିନ୍ ବଡି ନେଇ ସେଥିରୁ ପାଉଡର ତିଆରି କରିବାକୁ ପଡିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ତିନିରୁ ଚାରି ଚାମଚ ନଡ଼ିଆ କିମ୍ବା ବାଦାମ ତେଲ ମିଶାନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ପ୍ରାୟ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ହାତରେ ନେ‍ଇ ଧିରେ ଧିରେ ଶରୀରକୁ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ଶରୀରରେ ପନ୍ଦର ମିନିଟ୍ ରଖି ଭଲ ଭାବେ ଗାଧୋଇ ପଡନ୍ତୁ।

ସୋୟାବିନକୁ ମସାଜ୍ କିମ୍ବା ପ୍ୟାକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ମୁହଁ ଏବଂ ଶରୀରରୁ ମଲା ଚର୍ମ ବାହାରି ଯାଇଥାଏ। ଚର୍ମରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ମଇଳା ଏବଂ ଝାଳ ମଧ୍ୟ ସଫା ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଫଳରେ ଚର୍ମ ଚମକିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏହା ସହିତ ଚର୍ମ ନରମ ହେବା ସହିତ ସର୍ମକୁ ଭଲ ପୋଷଣ ମଧ୍ୟ ମିଳିଯାଏ।

You might also like