ସନ୍‌ସ୍କ୍ରିନ ନା ସନ୍‌ବ୍ଲକ୍, କ’ଣ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମ ପାଇଁ ଉଚିତ… ଜାଣନ୍ତୁ

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ସନବର୍ଣ୍ଣ, ଟ୍ୟାନିଂ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯିବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା। ପ୍ରବଳ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତାପା ଏବଂ ଏଥିରେ ଥିବା ଅତିବାଇଗଣି ରଶ୍ମୀ ଆମ ଚର୍ମକୁ ଅନେକ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ। ଏହାର ପ୍ରଭାବକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ଆମେ ସନ୍‌ସ୍କ୍ରିନ କିମ୍ବା ସନ୍‌ବ୍ଲକ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁ। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ଆମ ଚର୍ମକୁ ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ କିରଣର ଖରାପ ପ୍ରଭାବରୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଦେଇ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟରେଖା ଅନୁଯାୟୀ, ଚର୍ମରେ କୁଞ୍ଚନ, ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ସୂକ୍ଷ୍ମ ରେଖା ପଡିବା, ପିମ୍ପଲ୍ ଇତ୍ୟାଦି ହେବା ଅତିବାଇଗଣି ରଶ୍ମି ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ। ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ରହିବା କେବଳ ଚର୍ମ ଉପରେ କଳାରଙ୍ଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମ ଚର୍ମର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସନ୍‌ସ୍କ୍ରିନ କିମ୍ବା ସନ୍‌ବ୍ଲକ୍ ଲୋସନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ତଥାପି, ସାଧାରଣତ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଲୋକମାନେ ସନ୍‌ସ୍କ୍ରିନ କିମ୍ବା ସନ୍‌ବ୍ଲକ୍ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସୂଚନା ଅଭାବରୁ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଭୁଲ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି।

ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ’ଣ?

ସନ୍‌ସ୍କ୍ରିନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏଥିରେ ଅନେକ ଜୈବିକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ରହିଥାଏ ଯାହା ଅତିବାଇଗଣୀ ରଶ୍ମୀର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ସମୟରେ ରାସାୟନିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଭାବରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବକୁ ଚର୍ମରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ।

ଅପରପକ୍ଷରେ ଯେତେବେଳେ ସନ୍‌ବ୍ଲକ୍ କଥା ଆସେ, ତେବେ ଏଥିରେ ଟିଟେନିୟମ୍ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ଏବଂ ଜିଙ୍କ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ଭଳି ଅନେକ ମିନେରାଲ୍ ଉପାଦାନ ରହିଛି ଯାହା ଚର୍ମ ସହିତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଅତିବାଇଗଣି ରଶ୍ମିକୁ ଅବରୋଧ କରିଥାଏ।

ଏହି ଦୁଇଟିର ବ୍ୟବହାରରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଛି। ବାହାରକୁ ଯିବାର ୩୦ ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ସନ୍‌ସ୍କ୍ରିନ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ବାହାରିବାର ତୁରନ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ସନ୍‌ବ୍ଲକ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ତେବେଯାଇ ଏମାନେ ଠିକ୍ କାମ କରିଥାନ୍ତି।

ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କ’ଣ ଭଲ?

ଏହି ଉଭୟ ଆମ ଚର୍ମକୁ ଅତିବାଇଗଣି ରଶ୍ମୀରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତି। ସ୍କିନ୍ କ୍ୟାନସର ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ବି ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ, ପ୍ରଥମେ ଚର୍ମ ପ୍ରକାରକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ। ଯଦି ଚର୍ମ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ତେବେ ସନ୍‌ବ୍ଲକ୍ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ। ଏହା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଚର୍ମରେ ଆଲର୍ଜି ସମସ୍ୟା ରହିଛି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସନ୍‌ବ୍ଲକ୍ କ୍ରିମ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ।

ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଉପାୟ କ’ଣ?

ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ତ୍ୱଚା ସମ୍ବେଦନଶୀଳ, ତେବେ ଆପଣ ସନ୍‌ବ୍ଲକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ। ଏହା ଅତିବାଇଗଣି ରଶ୍ମୀରୁ ଆଲର୍ଜି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରେ।

-ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସମୟର ଅଭାବ ଥାଏ ଏବଂ ଆପଣ ଏକ ଉତ୍ପାଦ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯାହା ତୁରନ୍ତ କାମ କରିବା ଦରକାର ତେବେ ସନ୍‌ସ୍କ୍ରିନ୍ ବାଛନ୍ତୁ। ଏହା ଶୀଘ୍ର ଶୁଖିଯାଏ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ତୁରନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ।

– ଆମ ଦେଶର ପାଣିପାଗ ଅନୁଯାୟୀ ଏସ୍‌ପିଏଫ୍ ୩୦ କିମ୍ବା ତା ଠାରୁ ଅଧିକ ଏସ୍‌ପିଏଫ୍‌ ଭଲ। ତେବେ ଏହା ସନ୍‌ସ୍କ୍ରିନ୍ ହେଉ କି ସନ୍‌ବ୍ଲକ୍ ହେଉ।

– ଯଦି ଆପଣ ସନ୍‌ସ୍କ୍ରିନ୍ ଲୋସନ ଲଗାଇବା ପରେ ଝାଳ ବହାରୁଛି, ତେବେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ହ୍ରାସ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, କ୍ରିମର ଏକ ମୋଟା ସ୍ତର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ।

– ଯଦି ଆପଣ ଏହାର ଚିକିଟାଗୁଣରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଲାକ୍ଟୋ କାଲାମାଇନ୍ ଲୋସନ ସହିତ ମିଶାଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ।

– ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ତେଲିଆ ତ୍ୱଚା, ତେବେ ଆପଣ ଜେଲ୍ ଆଧାରିତ ଲୋସନ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ। ଯଦି ତୁମର ଶୁଷ୍କ ଚର୍ମ, ତେବେ ତୁମେ ମଶ୍ଚରାଇଜର ଆଧାରିତ ଲୋସନ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ, ଯଦି ତୁମର ଚର୍ମ ସ୍ୱାଭାବିକ ତେବେ ତୁମେ କ୍ରିମ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ।

ଏସ୍‌ପିଏଫ୍ କ’ଣ, କିପରି ଚୟନ କରିବେ?

ଲୋସନ ବାଛିବାବେଳେ, ଏଥିରେ ଉପଲବ୍ଧ ଏସ୍‌ପିଏଫ୍‌ (ସୂର୍ଯ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା କାରକ)ର ପରିମାଣ ବିଷୟରେ ସଠିକ୍ ସୂଚନା ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏସ୍‌ପିଏଫ୍‌ର ପରିମାଣ ଅତି କମରେ ୧୫ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ, କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତାପ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି ସମୟରେ, ଏସ୍‌ପିଏଫ୍‌ ୧୫ ରୁ ଏସ୍‌ପିଏଫ୍‌ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସନ୍‌ସ୍କ୍ରିନ୍ ଲୋସନ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଯେ ସନ୍‌ସ୍କ୍ରିନ୍ରେ ଏସ୍‌ପିଏଫ୍‌ର ପରିମାଣ ଯେତେ ଅଧିକ ହେବ ଅତିବାଇଗଣୀ ରଶ୍ମି ଦ୍ୱାରା ଚର୍ମରେ କ୍ଷତି ସେତେ କମ୍ ହେବ।

You might also like