ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରୁ ଚର୍ମକୁ ରକ୍ଷା ଦେବ ଏହି ସବୁ ଉପାୟ

ଗ୍ରୀଷ୍ମରେ ଚର୍ମ କଳାପଡିବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା। ଏହି କାରଣରୁ, ମୁହଁ, ହାତ, ଗୋଡ ଆଦିର ଚର୍ମ ରଙ୍ଗହୀନ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଫିକା ପଡିଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ପ୍ରକୃତରେ ଏପରି କାହିଁକି ହୁଏ? ସାଧାରଣତ ଆମେ ଭାବୁ ଯେ ଏହା ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ କିମ୍ବା ଚର୍ମର ସମସ୍ୟା। କିନ୍ତୁ ହେଲ୍ପଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅତିବାଇଗଣି କିରଣରୁ ଚର୍ମକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆମ ଶରୀର ନିଜକୁ ଏଭଳି କରିଥାଏ। ଆମ ଚର୍ମରେ ମେଲାନିନ ନାମକ ଏକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଅଛି ଯାହା ଏହା କରେ। ଏହା ଅତିବାଇଗଣି ବିକିରଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଚର୍ମର ପୃଷ୍ଠରେ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଛାଡିଥାଏ, ଯାହା ଚର୍ମକୁ ମଳିନ ପକେଇଦିଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତୁମେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବ, ଏହି ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ତୁମ ଚର୍ମକୁ ଏଭଳି କରିବ। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ଖରାକୁ ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ଦୂରେଇ ରହିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମରେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ କାରଣରୁ କଳା ପଡିଯାଇଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାରର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇପାରିବେ।

. ଆଲୋବେରା ପ୍ୟାକ୍

ଆଲୋବେରାରେ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣକୁ ଭଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏଥିସହ, ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆଲୋବେରା ମେଲାନିନର ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ, ପିଗମେଣ୍ଟେସନକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ, ଯାହା ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ।

. ହଳଦୀ ପ୍ୟାକ୍

ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଚର୍ମରେ ସୂର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରଭାବକୁ ଠିକ୍ କରିବାରେ ହଳଦୀ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ଏହା ଚର୍ମକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ କରିଥାଏ ଏବଂ ଚର୍ମର ପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ତେଲକୁ ନିର୍ଗତ କରିଥାଏ। ତେଣୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୂରକରିବା ନେଇ ହଳଦୀ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ। ଯଦି ଏହାକୁ ବେସନ ସହିତ ମିଶାଇ ମୁହଁରେ ଲଗାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ବହୁତ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ।

. ଟମାଟୋ ପ୍ୟାକ୍

ଚର୍ମରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣଜନିତ ମଳିନତାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଟମାଟୋ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାର। ଏହାକୁ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଏକ ଟମାଟୋକୁ ବାଟି ପେଷ୍ଟ୍ ତିଆରି କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ମୁହଁରେ ଭଲ ଭାବରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହାକୁ 15 ମିନିଟ୍ ପରେ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଆପଣ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସପ୍ତାହରେ 3 ଥର କରନ୍ତୁ। ତୁମର ଚର୍ମ ପୁଣି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଏବଂ ଚମକିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ।

. ବେସନ ପ୍ୟାକ୍

ତିନି ଚାମଚ ବେସନରେ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଅଲିଭ୍ ତେଲ ମିଶାନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ ଏକ ଚାମଚ ହଳଦୀ ମିଶାଇ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହାକୁ 15 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ମୁହଁରେ ଲଗେଇ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଶୁଖିଯିବା ପରେ ଏହାକୁ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ସପ୍ତାହରେ 3 ଥର ଏହା କରନ୍ତୁ, ଆପଣ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଦେଖିପାରିବେ।

. କ୍ଷୀର ଏବଂ କେସର ପ୍ୟାକ୍

ଚାରି ଚାମଚ କ୍ଷୀରରେ ଏକ ଚାମଚ କେସର ମିଶାନ୍ତୁ। ଏହାକୁ 30 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଏହିପରି ରଖନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ସୂତା କପଡା ସାହାଯ୍ୟରେ ମୁହଁ ଏବଂ ବେକରେ ଏହାକୁ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏକ ଘଣ୍ଟା ରଖିବା ପରେ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

. ଚନ୍ଦନ ପ୍ୟାକ୍

ଚାରି ଚାମଚ ଚନ୍ଦନ ପାଉଡରରେ ଦଶ ଚାମଚ ଗୋଲାପ ଜଳ ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଏହାକୁ 20 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ମୁହଁରେ ଲଗାଇ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ଵାରା ସୂର୍ଯ୍ୟତାପରେ କ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଚର୍ମକୁ ଆରାମ ମିଳିବ ଏବଂ ଏହା ଧୀରେ ଧୀରେ ସାଧାରଣ ଅବସ୍ଥାକୁ ଆସିଯିବ।

You might also like