ଘରର ସୁଖ-ସମୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବୈଶାଖରେ କରନ୍ତୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ

ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ଵାସ ଅନୁଯାୟୀ, ବୈଶାଖ ମାସ ଶୁଭ ମାସ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଏହି ମାସକୁ ପୁରାଣରେ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ମାସରେ, ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜାକରିବା, ଦାନକରିବା ଏବଂ ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବା ଦ୍ଵାରା ଭଗବାନଙ୍କ କୃପା ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହି ମାସରେ ଭଲ କାମକରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ସୁଖ ଓ ସମୃଦ୍ଧି ଆସିଥାଏ। ବୈଶାଖ ମାସ ୨୮ ଏପ୍ରିଲରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୯ ମେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ମାସରେ କରାଯାଇଥିବା ପୂଣ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟର ଫଳ ଅନେକ ଜନ୍ମ ଯାଏ ମିଳିଥାଏ। ଏହି ମାସରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ମାସରେ କେଉଁ  କାର୍ଯ୍ୟ କଲେ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପାପରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପୂଜା:

ବାସ୍ତୁଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବୈଶାଖ ମାସକୁ ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର ମାସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ମାସରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜାକରିବା ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଥାଏ। ଏହା କରିବା ଦ୍ଵାରା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ କୃପା ସର୍ବଦା ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥାଏ।

ଦାନ-ପୁଣ୍ୟ:

ବୈଶାଖ ମାସରେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଦାନକରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ମାସରେ ଦାନ ପୁଣ୍ୟ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଘରେ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଘରେ ଟଙ୍କା ଓ ଶସ୍ୟ ଭରି ରୁହେ। ଏହି ମାସରେ ଖାଦ୍ୟ, ଜଳ, କ୍ଷୀର, ଫଳ ଦାନ କଲେ ପୁଣ୍ୟ ଫଳ ମିଳିଥାଏ। ଏହି ମାସରେ, ଗରିବ, ସାଧୁ, ମହାତ୍ମା ଓ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନଙ୍କୁ ଭୋଜନ ଦେବା ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଜିନିଷ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ।

ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ସ୍ନାନ:

ବୈଶାଖ ମାସରେ ପବିତ୍ର ନଦୀ ଜଳରେ ସ୍ନାନକରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ମାସରେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ତୁମେ ନଦୀରେ ସ୍ନାନ କରିପାରିବ ନାହିଁ, ତେବେ ଗଙ୍ଗା ଜଳ ସହିତ ନିଜକୁ ଶୁଦ୍ଧ କର। ଏହି ମାସରେ ଗଙ୍ଗା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବା ବହୁତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ତେବେ କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଏହି ମାସରେ ବିଧି ଅନୁସାରେ ପବିତ୍ର ସ୍ନାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭୁ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ। ଏହା ସହ ପବିତ୍ର ସ୍ନାନକରିବା ଦ୍ଵାରା ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବପୁରୁଷଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳେ।

ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ:

ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଜନ୍ମର ପୁଣ୍ୟ ଫଳ ମିଳିଥାଏ। ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିୟମିତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବା ଉଚିତ।

ତୁଳସୀ ପୂଜା:

ବୈଶାଖ ମାସରେ ତୁଳସୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏହାର ନିଜର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ତୁଳସୀଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ତେଣୁ ଏହି ମାସରେ ତୁଳସୀଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ବିଶେଷ ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳେ। ଏହି ମାସରେ ତୁଳସୀଙ୍କୁ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ।

ଅଶ୍ଵସ୍ଥ ବୃକ୍ଷ ପୂଜା:

ଅଶ୍ଵସ୍ଥ ବୃକ୍ଷରେ ଉଭୟ ପିତା ଏବଂ ଭଗବାନ ବାସକରନ୍ତି। ବୈଶାଖ ମାସରେ ବିଶେଷ ଅନୁଗ୍ରହ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଅଶ୍ଵସ୍ଥ ବୃକ୍ଷକୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଅଶ୍ଵସ୍ଥ ବୃକ୍ଷରେ ନିୟମିତ ଜଳ ପ୍ରଦାନ କରି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ।

ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ଜଳାଭିଷେକ:

ଏହି ମାସରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ପୂଜା ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଭାବରେ କରାଯିବା ଉଚିତ। ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରା, ଏହି ମାସରେ ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ଜଳାଭିଷେକ କରିବା ସହିତ କ୍ଷୀର ଚଢେଇଲେ ଅନେକ ଶୁଭ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧି ଆସିଥାଏ।

You might also like