ଅଫିସ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ହେତୁ ଚାପରେ ଅଛନ୍ତି କି? ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ସାଧାରଣତଃ ଅଫିସ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ହେତୁ ଚାପ ଏବଂ ଚିନ୍ତା ବଢିବା ସ୍ୱାଭାବିକ। କିନ୍ତୁ କରୋନା କାରଣରୁ ଯେବେଠାରୁ ଘର ଅଫିସ୍ କାମ ଚାଲିଛି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ଅଧିକ ପଡୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ବାସ୍ତବରେ, ଘର ପରିବେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାମଗୁଡ଼ିକର ମୁକାବିଲା କରିବା ଶୁଣିବାକୁ ତ ସହଜ ମନେହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଏକେଲାପଣ ହେତୁ ଏହି ଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇପଡିଛି।

Source : News 18

ଚାପ ଯୋଗୁଁ, ନା ସେମାନେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେଉଛନ୍ତି ନା ନିଜ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନକୁ ଭଲ ଭାବେ ନିର୍ବାହ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେଉଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ପ୍ରତିକାର ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଚିନ୍ତା ଓ ଭୟକୁ କେବଳ ଦୁଇ ମିନିଟରେ ଅଦୃଶ୍ୟ କରିଦେବ ଏବଂ ଆପଣ ସୁସ୍ଥ ମନରେ କାମ କରିପାରିବେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ସହଜ ଏବଂ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ କ’ଣ?

୧- ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ

ଯଦି ଆପଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ଚିନ୍ତିତ ତେବେ ବିରକ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ବରଂ ନିଜ ସ୍ଥାନରୁ ଉଠନ୍ତୁ ଏବଂ ଟିକେ ଥଣ୍ଡା ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ଜଳ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ କରିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ମସ୍ତିଷ୍କ ଶାନ୍ତ ରହିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ କାମ କରିବାରେ ସହଯୋଗ କରିବ।

୨- ବିରତି ନିଅ

ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଲଗାତାର କାମକରିବା କାରଣରୁ ଅନେକ ଥର ଚାପ ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରୁ ବାହାରିଯାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅଫିସ୍ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ବିରତି ନିଅ ଏବଂ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହିତ କିଛି କଥାବାର୍ତ୍ତା କର। ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ବସିବା ଦ୍ୱାରା ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କମିଯାଏ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ।

୩- ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ

ଯଦି ଆପଣ ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ। ଏହା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବ ଏବଂ ଟେନସନ ମଧ୍ୟ କମ୍ କରିବ। ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଉଭୟ ମନ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ଆବଶ୍ୟକ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ବି ଚାପ ଥାଏ, ତୁମର ପ୍ରିୟ ଫଳ, ବାଦାମ ଇତ୍ୟାଦି ଖାଆନ୍ତୁ।

୪- ଏସେନ୍‌ସିଆଲ୍ ଅଏଲ୍ ବ୍ୟବହାର

କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ଆପଣ ଚାରିପାଖରେ ଏସେନ୍‌ସିଆଲ୍ ଅଏଲ୍ ଛିଞ୍ଚିପାରିବେ। ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଲେଭେଣ୍ଡର, ସିଟ୍ରସ୍, ଅରେଞ୍ଜ୍  କିମ୍ବା ସାଣ୍ଡାଲଉଡ୍ ଏସେନ୍‌ସିଆଲ୍ ଅଏଲ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ଏବଂ ମନକୁ ଶାନ୍ତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

୫- ହାଲୁକା ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ

ଯଦି ଆପଣ ଅଫିସ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଅଳ୍ପ ସମୟ ବିରତି ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ପାପୁଲି, ପିଠି, କାନ୍ଧ, ବେକ କିମ୍ବା ମୁଣ୍ଡ ଇତ୍ୟାଦିକୁ ଉପରେ ହାଲୁକା ଭାବେ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ। ଏହା କଲେ ଆପଣଙ୍କ ଚିନ୍ତା ଲୋପ ହୋଇଯିବ।

You might also like