ଜାଣନ୍ତୁ ଆଇକ୍ରିମ୍ ବ୍ୟବହାରର ଠିକ ତରିକା

SPF-30 ଯୁକ୍ତ ଆଇକ୍ରିମ୍ ବାଛନ୍ତୁ

ଆଖିର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଲୋକେ କ’ଣ ବା ନ କରନ୍ତି। ଯଦି ଆଖିତଳ କଳା ପଡ଼ିଲା କିମ୍ବା ପୁଫିନେସ୍ ଆସିଗଲା ତେବେ ଏହା ସମସ୍ତ ସୀନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ସାରିଦିଏ। ସେଗୁଡିକୁ ଲୁଚାଇ ରଖିବା ପାଇଁ ମେକଅପ୍ ମଧ୍ୟ କାମ କରେ ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଖି ତଳେ ଥିବା ଏହି ସୂକ୍ଷ୍ମ ଚର୍ମକୁ ବିଶେଷ ଯତ୍ନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଆଇକ୍ରିମ୍ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଏହା ହେଉଛି ଏକ ଉତ୍ପାଦ ଯାହାକିକୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ଚର୍ମର ଯତ୍ନରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି।

Source : Eye Love Cares

ତେବେ ଆଇକ୍ରିମ ନା କେବଳ ଆଖିର ଚାରିପାଖକୁ ମଶ୍ଚରାଇଜର କରିଥାଏ ବରଂ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଯେପରି ଆଖିତଳ କଳାପଡିବା ଓ ପୁଫିନେସ ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଆ‍ଇକ୍ରିମ୍ ବଦଳରେ ଏକ ସାଧାରଣ ମଶ୍ଚରାଇଜରରେ କାମ ଚଳେଇଦେବେ ତେବେ ଆପଣ ଭୁଲ୍ ଚିନ୍ତାଧାରା। ବାସ୍ତବରେ, ଆଖିର ଚାରିପାଖ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଏବଂ ଯତ୍ନର ଅଭାବରୁ ଏହା ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଇକ୍ରିମକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ।

ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ

ମୁହଁକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପୋଛି ଦିଅନ୍ତୁ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ପଦକ୍ଷେପ

ଯେକୌଣସି ଭଲ କମ୍ପାନୀ କାକ ଆଇ କ୍ରିମର ଏକ ବୁନ୍ଦା ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ନିଅ ଏବଂ ଏହାକୁ ଆଖି ତଳେ ଡଟ୍-ଡଟ୍ ଆକାରରେ ପ୍ରୟୋଗ କର। ମନେରଖନ୍ତୁ, ଏହାର ପରିମାଣ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ତୃତୀୟ ପଦକ୍ଷେପ

ଆପଣଙ୍କ ବିଶି ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ କ୍ରିମକୁ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ। ହାଲୁକା ଭାବେ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆଖି ତଳ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଚର୍ମ ନଷ୍ଟ ନ ହୁଏ। ଏବେ କ୍ରିମକୁ ଚର୍ମରେ ଭଲ ଭାବରେ ଶୁଖିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଆପଣ ଚାହୁଁଥିବା ଯେକୌଣସି ସ୍କିନ୍ କେୟାର ଉତ୍ପାଦ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ।

ଏହାର ଲାଭ କ?

  • ଆଇ କ୍ରିମରେ ବହୁ ପରିମାଣର ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ ଯାହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ତଳ ଚର୍ମକୁ ସତେଜ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଡାର୍କ ସର୍କଲକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ସେଠାରେ ଅନେକ ଆଇକ୍ରିମ୍ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଭିଟାମିନ୍-ସି ଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମର ରଙ୍ଗ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଥାଏ।
  • ଆଖିର ଚର୍ମ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଏବଂ ପତଳା। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଚର୍ମକୁ ସବୁବେଳେ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଆଇକ୍ରିମ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏହା ଚର୍ମକୁ ଢିଲା ହେବାରେ ମଧ୍ୟ ରୋକିଥାଏ।

କିପରି ବାଛିବେ

ଆଇକ୍ରିମ୍ ବାଛିବାବେଳେ, ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ଏଥିରେ SPF-30 ଯେପରି ଥାଏ। ବୟସ ବଢିବା ସହିତ କଳାଦାଗ ଓ ପିଗମେଣ୍ଟେସନ୍ ଅପସାରଣ ପାଇଁ ଭଲ କାମ କରିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଚର୍ମ ଅଧିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ତେବେ ଏହା ଭଲ ଯେ ଆପଣ ଚର୍ମରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ କଥା ହେବା ପରେ ଆଇକ୍ରିମ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବେ।

You might also like