ଅଧିକ ଲିଚି ଖାଉଛନ୍ତି କି? ତେବେ ସାବଧାନ! ହେଇପାରେ ଏଲର୍ଜୀ

ଗ୍ରୀଷ୍ମରେ ଆମ୍ବ ପରେ, ଯଦି ଆଉ କୌଣସି  ଋତୁକାଳୀନ ଫଳ ଆସେ, ତେବେ ତାହା ହେଲା ଲିଚି। ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗର ଏହି ମିଠା ଫଳର ଅନେକ ଗୁଣ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ସ୍ୱାଦରେ ଅନ୍ୟ ଫଳଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ। ଆୟୁର୍ବେଦ ବିଷୟରେ କହିଲେ, ଲିଚି ମଧ୍ୟ ଅନେକ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ। ୱେବଏମଡି ଅନୁଯାୟୀ- କାଶ, ଜ୍ୱର, ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାର ଯନ୍ତ୍ରଣା, ପରିସ୍ରାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ନେଇ ଲିଚି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଫୁଲା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ଏବଂ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଲିଚି ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଆଲର୍ଜି ଏବଂ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଲିଚି ଖାଇବା ଠାରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଗର୍ଭବତୀ ଏବଂ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଉଥିବା ମହିଳାମାନେ ଲିଚି ବ୍ୟବହାର କରିବା ନିରାପଦ କି ନୁହେଁ ତାହା ଉପରେ ଅନେକ ଗବେଷଣା ଚାଲିଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ, କେବଳ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ପରେ ଲିଚି ଖାଆନ୍ତୁ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖେ ଆଲର୍ଜି ଭଳି କିଛି ସମସ୍ୟା ଅଛି ତେବେ ଲିଚି ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିଲେ ଭଲ। ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଆଲର୍ଜି ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏକ ଅଟୋ‍ଇମ୍ୟୁନିଟି ରୋଗ ଅଛି ଯେପରିକି ଏକାଧିକ ସ୍କ୍ଲେରୋସିସ୍ (ଏମ୍ଏସ୍), ଲ୍ୟୁପସ୍ (ସିଷ୍ଟମିକ୍ ଲ୍ୟୁପସ୍ ଏରିଥେମାଟୋସ୍, SLE), ରିୟୁମାଟଏଡ୍ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ (RA) ଆଦି ଅଛି ତେବେ ଲିଚି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ କରିପାରେ ଏବଂ ଅଟୋଇମ୍ୟୁନ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣକୁ ବଢାଇପାରେ।

ଲିଚି ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମଧୁମେହ ଅଛି ଏବଂ ଲିଚି ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଶର୍କରା ସ୍ତରର କମ୍ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ରକ୍ତ ଶର୍କରା ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତୁ ।

ଲିଚି ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରୁଥିବାରୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସମୟରେ ଏବଂ ପରେ ଲିଚି ଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିବାକୁ ଅଛି ତେବେ ୨ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଲିଚି ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ।

ଯଦିଓ ଲିଚି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ଚାପ, ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଇତ୍ୟାଦିରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଶରୀରରେ ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ, ଶରୀରରେ ଅସ୍ଥିରତା, ବାନ୍ତି, ଥକାପଣର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଆପଣ ରକ୍ତଚାପଜନିତ ଔଷଧ ସେବନ କରୁଥାନ୍ତି ତେବେ ଲିଚି ଖାଇବାରେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିନା ଲିଚି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ।

You might also like