ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ୨୧ରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ କେବଳ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଯୋଗ ଶରୀର ଓ ମନକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ଯୋଗର ମହିମା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବାବେଳେ ଏହାକୁ ଆୟୁ ବୃଦ୍ଧି ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି। କରୋନା କାଳରେ, ଲୋକମାନେ ମାନସିକ ଚାପ, ଉଦାସୀନତା ସହିତ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି।

ଏପରିକି କରୋନାରୁ ମୁକ୍ତି ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଅଶାନ୍ତି ଓ ଚାପ ଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏକମାତ୍ର ଯୋଗ ନିଦ୍ରା ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାରେ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ। ଯୋଗ ନିଦ୍ରା ଏକ ଅତି ପ୍ରାଚୀନ ପଦ୍ଧତି। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ, ମନ-ମସ୍ତିଷ୍କ ଶାନ୍ତ ହୁଏ ଏବଂ ମନ ଭିତରେ ଚାଲୁଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ବୁଝି ଏହା ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଣିବାରେ ସହାୟ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ନିଦ୍ରା ଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାର ସଠିକ ଉପାୟ ଏବଂ ଯୋଗ ନିଦ୍ରାର ଉପକାରିତା…

ଯୋଗ ନିଦ୍ରା କିପରି କରିବେ:

ଯୋଗ ନିଦ୍ରା ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ହେଲେ ଏକ ଖୋଲା ସ୍ଥାନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଯଦି ଆପଣ ବନ୍ଦ କୋଠରୀରେ ଏହା କରନ୍ତି, ତେବେ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ କୋଠରୀର କବାଟ ଏବଂ ଝରକା ଖୋଲା ରହିବା ଉଚିତ। ତଳେ ଉପରେ ଜରି ପକେଇ ତା’ ଉପରେ ଏକ କମ୍ବଳ ପକାନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଢିଲା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ଏବଂ ଶବାସନରେ ଶୋଇ ଯାଆନ୍ତୁ।

  • ଉଭୟ ପାଦ ପ୍ରାୟ ଏକ ଫୁଟ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ, ପାପୁଲିକୁ ଅଣ୍ଟାରୁ ଛଅ ଇଞ୍ଚ ଦୂରରେ ରଖି ଆଖି ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ। ଶରୀରକୁ ଢିଲା ଛାଡିଦିଅ। ଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତୁ ଓ ଛାଡନ୍ତୁ। ମନେରଖନ୍ତୁ ଶରୀରକୁ ଯେପରି ହଲାଇବେ ନାହିଁ।
  • ମନରେ ଚାଲୁଥିବା ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଶାନ୍ତ କର। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଖି ବନ୍ଦକରି ଡାହାଣ ପାଦ ଏବଂ ଆଙ୍ଗୁଠି ଆଡକୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଏଠାରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ, ଡାହାଣ ଆଣ୍ଠୁ ଏବଂ ଜଙ୍ଘ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ। ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପଦ୍ଧତି ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ।
  • ଏହା ପରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଂଶ, ପେଟ, ନାଭି, ଛାତି, ହାତ, ହାତ ଆଙ୍ଗୁଠି ଏବଂ ମୁହଁ ଆଡକୁ ଧ୍ୟାନ ନେଇ ଯାଆନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଛାଡନ୍ତୁ। ଏହି ସମୟରେ ଅନୁଭବ କର ଯେ ତୁମର ପ୍ରିୟ ଶାନ୍ତ ସ୍ଥାନ ଯେପରି ଶାନ୍ତ ପର୍ବତ ଏବଂ ଶାନ୍ତ ବେଳାଭୂମିରେ ଅଛ।

ନିଜ ଶରୀର ସହିତ ଆଖପାଖର ପରିବେଶ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେପରିକି ପବନର ଗତି, ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର ଶବ୍ଦ, ଗଛର ଗତି କରୁଥିବା ଶବ୍ଦ। ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶୋଇବା ସହ ବାମ ନାକପୁଡାରୁ ଶ୍ୱାସ ଛାଡ। ୫ ରୁ ୧୦ ମିନିଟ୍ ପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆଖି ଖୋଲନ୍ତୁ।

Other Stories