କରୋନା କାଳରେ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ କେତେକ ସହଜ ଯୋଗାସନ

ଗତ ବର୍ଷ ଠାରୁ, ଆମେ ସମସ୍ତେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଭୟରେ ରହିଛେ। ଆଗରୁ ସଂକ୍ରମଣର ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ, ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନେବା ଜରୁରୀ। ପିତାମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନେଇ ଯୋଗ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି। ଆଜିକାଲି ଅଧିକାଂଶ ପିଲା ନିଜ ଘରେ ଅଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପିଲାମାନେ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ସହିତ ଶକ୍ତ ମଧ୍ୟ ରହିବେ। ତେଣୁ, ଆପଣଙ୍କର ପିଲାମାନଙ୍କର ଦୀନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ବିକାଶରେ ଉନ୍ନତି ଆସିପାରିବ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ବିଶେଷ ଯୋଗ-

ପ୍ରଣମାସନ :

ଏହି ଆସନା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ସହଜ। ଏହି ଆସନା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ନାୟୁ ତନ୍ତ୍ରକୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ। ତେଣୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହାକୁ ତୁମର ପିଲାମାନଙ୍କ ନିତ୍ୟକର୍ମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ। ପ୍ରଣମାସନ କରିବା ପାଇଁ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଦୁଇ ପାପୁଲିକୁ ଏକତ୍ର କରି ଆଙ୍ଗୁଠି ଉପରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ରଖ ଏବଂ ହାତକୁ ଏକତ୍ର କର। ଏହା ପରେ ଆଖି ବନ୍ଦ କର। ବର୍ତ୍ତମାନ ନମସ୍କାର ମୁଦ୍ରାରେ ହାତ ରଖି ଛାତି ପାଖରେ ରଖନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ନିୟମିତ କରନ୍ତୁ।

ପର୍ବତାସନ :

ପର୍ବତାସନା କରିବାକୁ, ପ୍ରଥମେ ବସ ଏବଂ ଦୁଇ ହାତର ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ ପରସ୍ପର ସହିତ ଯୋଡି ଇଣ୍ଟରଲକ୍ କର। ବର୍ତ୍ତମାନ ପାପୁଲି ଓଲଟାଇ ମୁଣ୍ଡ ସିଧା ଭୂମିରେ ରଖ । ଏକ ଦୀର୍ଘ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇ ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଦୁଇ ମିନିଟ୍ ରୁହ। ତା’ପରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇ ସାଧାରଣ ଅବସ୍ଥାକୁ ଆସ।

ବୃକ୍ଷାସନ :

ଏହି ଆସନା କରିବା ବହୁତ ସହଜ । ଏଥିପାଇଁ ସିଧା ଠିଆ ହୁଅ। ଦୁଇ ହାତକୁ ସିଧା ରଖି ଧୀରେ ଧୀରେ ଡାହାଣ ଆଣ୍ଠୁକୁ ବଙ୍କା କର ଏବଂ ଏହାକୁ ବାମ ଜଙ୍ଘରେ ରଖ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଧୀରେ ଧୀରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇ ଦୁଇ ହାତକୁ ଉପରକୁ ଉଠାଅ ଓ ନମସ୍କାର ମୁଦ୍ରାରେ ରଖ। କିଛି ସମୟ ଏହିପରି ରୁହ ଓ ଗଭୀର ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା କର।

ଦଣ୍ଡାସନା :

ଦଣ୍ଡାସନା ପାଇଁ, ପେଟ ଉପରେ ଶୋଇ ରୁହ। ତା’ପରେ ଉଭୟ ଗୋଡକୁ ଯୋଡିଦିଅ। ପରେ, ଦୁଇ ହାତ ମଧ୍ୟରେ ଟିକିଏ ଦୂରତା ରଖ ଏବଂ ବାହୁକୁ ଛାତି ସିଧା ରଖ ଓ କହୁଣୀଠାରୁ ବଙ୍କା କର। ଏହା ପରେ, ଧୀରେ ଧୀରେ ଶ୍ୱାସ ନେଇ ଶରୀରର ଓଜନକୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଦର ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ରଖିବାବେଳେ, ଉଭୟ ହାତ ସାହାଯ୍ୟରେ ଶରୀରକୁ ଉପରକୁ ଉଠାଅ। ଏହିଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ କିଛି ସମୟ ରହି ମୂଳ ଅବସ୍ଥାକୁ ଆସ।

You might also like