କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ସମସ୍ତଙ୍କ ଭିତରେ କୋକୁଆ ଭୟ ସୃଷ୍ଟିକରିଛି। ଏହାର ନା ଶୁଣୁ ଶୁଣୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଭିତରେ ଛନକା ପଶୁଛି। ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଇଛି ଯେ ଆମେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ନିଜ ଯତ୍ନ ନେବା ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରହିବା। ବର୍ତ୍ତମାନ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଶ୍ୱାସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବଳ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଯୋଗ ହିଁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ।

ତେଣୁ ଯୋଗକୁ ତୁମର ନିତ୍ୟକର୍ମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ, ଯାହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ସହିତ ଫୁସଫୁସ କ୍ଷମତାକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି କିଛି ଯୋଗାସନ ବିଷୟରେ କହୁଛି ଯାହା ଫୁସଫୁସର ବାୟୁ ଧାରଣ କରିବା ଶକ୍ତିକୁ ବୃଦ୍ଧିକରିବା ସହିତ ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟ ହେବ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଘରୁ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ଉଚିତ। ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ମାନସିକ ଚାପରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ସହ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବସି କାମକରିବା କାରଣରୁ ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଯୋଗକରିବା ସମୟରେ ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରିବା ଜରୁରୀ। ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସହିତ ଯୋଗାଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ, ଏକ ଗତିଶୀଳ ଓ ଲୟବଦ୍ଧ ଢଙ୍ଗରେ ଯୋଗ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଯୋଗ କରନ୍ତୁ।

ଗ୍ରୀବା ଶକ୍ତି ବିକାଶକ କ୍ରିୟା

ଏହି ଯୋଗ କ୍ରିୟାକୁ କରିବାକୁ ହେଲେ ନିଜ ସ୍ଥାନରେ ଛିଡା ହୁଅନ୍ତୁ। ଯେଉଁମାନେ ଠିଆ ହୋଇ ଏହା କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ବସି ଏହା କରିପାରିବେ। ଯେଉଁମାନେ ଭୂମିରେ ବସିପାରିବେ ନାହିଁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଚେୟାରରେ ବସି ଅଭ୍ୟାସ କରିପାରିବେ। ଆରାମଦାୟକ ସ୍ଥିତିରେ ଠିଆ ହୋଇ ଅଣ୍ଟା ଉପରେ ହାତ ରଖ। ଶରୀରକୁ ଢିଲା କର। କାନ୍ଧକୁ ପୂରା ଆରାମ କର। ନିଶ୍ୱାସ ନେବାବେଳେ, ବେକକୁ ଆଗକୁ ଆଣନ୍ତୁ। ଚିନ୍ ଲକ୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଗର୍ଭାଶୟ କିମ୍ବା ବେକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ସମସ୍ୟା ରହିଛି ସେମାନେ ଚିନ ଲକ୍ ନ କରି, ବେକକୁ ଢିଲା ଛାଡିଦିଅନ୍ତି। ଏହା ପରେ, ନିଶ୍ୱାସ ନେବାବେଳେ ବେକକୁ ପଛକୁ ନିଅନ୍ତୁ।

ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଜା ଶକ୍ତି ବିକାଶକ କ୍ରିୟା

ଯେଉଁମାନେ କଠିନ ଆସନ କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ସହଜରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବାହୁ ଶକ୍ତି ବିକାଶକ କ୍ରିୟା କରିପାରିବେ। ଏହି ଆସନ କରିବା ପାଇଁ, ସାବଧାନ ଅବସ୍ଥାରେ ଛିଡ଼ା ହୁଅନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ, ଆପଣଙ୍କର ଦୁଇ ଗୋଡକୁ ଏକତ୍ର କରନ୍ତୁ। ଡାହାଣ ହାତର ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ ବାହାରେ ରଖି ମୁଠା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇ, ଡାହାଣ ହାତକୁ କାନ୍ଧର ସମ୍ମୁଖ ଆଡକୁ ଆଣନ୍ତୁ। ତା’ ପରେ ଶ୍ଵାସ ଭରି ବାହୁକୁ ଉପରକୁ ଉଠାନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ, ଡାହାଣ ହାତରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଏକ ବୃତ୍ତାକାର ଭାବେ ଚଳନ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବାମ ହାତକୁ ମୁଠାକରି ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ।

ନଉକାସନ

ଏହି ଯୋଗାସନ କରିବାକୁ, ପ୍ରଥମେ ପିଠିପଟିଆ ଶୋଇପଡ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇ ଗୋଡକୁ ଏକତ୍ର କରି ଦୁଇ ହାତକୁ ଶରୀର ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ କର। ଏହା ପରେ ଏକ ଦୀର୍ଘ ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଶ୍ଵାସ ଛାଡ଼ିବାବେଳେ ଦୁଇ ହାତକୁ ପାଦ ଆଡକୁ ଆଣି ଛାତି ସହିତ ପାଦକୁ ଉଠାନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଏବଂ ଗଭୀର ନିଶ୍ୱାସ ନେଇ ଏହି ସ୍ଥିତିରେ କିଛି ସମୟ ରୁହନ୍ତୁ। ନିଶ୍ୱାସ ଛାଡ଼ି ମୂଳ ଅବସ୍ଥାକୁ ଆସନ୍ତୁ, ଆରାମ କରନ୍ତୁ।

ଶଲଭାସନ

ଶଲଭାସନ ହେଉଛି ଏକ ସଂସ୍କୃତ ଶବ୍ଦ, ଯାହା ଦୁଇଟି ଶବ୍ଦକୁ ନେଇ ଗଠିତ, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଥମ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପଙ୍ଗପାଳ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶବ୍ଦ ଆସନର ଅର୍ଥ ମୁଦ୍ରା ଅର୍ଥାତ୍ ଶଲଭାସନ ଅର୍ଥ ପଙ୍ଗପାଳ ପରି ମୁଦ୍ରା। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ।

ଏହି ଆସନ କରିବାକୁ ହେଲେ ପ୍ରଥମେ ପେଟେଇକି ଶୋଇ ଯାଆନ୍ତୁ। ଦୁଇ ହାତକୁ ସାମାନ୍ୟ ପେଟ ତଳେ ପାପୁଲିକୁ ଉପର ମୁହାଁ କରି ରଖନ୍ତୁ। ଚିବୁକକୁ ଭୂମିରେ ଲଗାଇ ଧୀରେ ଧୀରେ ଶ୍ଵାସ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଦୁଇ ଗୋଡ଼କୁ ଅଣ୍ଟା ପାଖରୁ ଉପକୁ ଉଠାଇନ୍ତୁ। ଆଣ୍ଠୁ ଭାଙ୍ଗିବ ନାହିଁ। ଭୂମିଠାରୁ ପାଖାପାଖି ଚାଖଣ୍ଡେରୁ ହାରେ ପାଖାପାଖି ଉପରକୁ ଉଠାଇ ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ କିଛି ସମୟ ରୁହନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ୫ ରୁ ୧୦ ଥର ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ।

ଉଷ୍ଟ୍ରାସନ

ମେରୁଦଣ୍ଡ ସମସ୍ୟା ଦୂରକରିବା ପାଇଁ ଏହି ଆସନ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଶରୀର ଓଟ ଭଳି ରହିବ। ଏହା ମେରୁଦଣ୍ଡ ଉପରେ ସକରାତ୍ମକ ଚାପ ସୃଷ୍ଟିକରେ। ଏହି ଚାପ ଯୋଗୁଁ ମେରୁଦଣ୍ଡର ସମସ୍ୟା ଶୀଘ୍ର ଦୂରହେବାକୁ ଲାଗେ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ର କ୍ଷମତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ।

ଏହି ଆସନ କରିବାକୁ ହେଲେ ପ୍ରଥମେ ବଜ୍ରାସନରେ ବସି ରୁହନ୍ତୁ। ଆଣ୍ଠୁ ପାଖରୁ ଶରୀରକୁ ଉପରକୁ ଉଠାଇ ଦୁଇ ହାତକୁ ସାମ୍ନାକୁ ଲମ୍ବାଇ ରଖନ୍ତୁ। ଧୀରେ ଧୀରେ ଶ୍ଵାସ ନେଇ ଡାହାଣ ହାତକୁ ପଛକୁ ଆଣି ଡାହାଣ ପାଦର ଗୋଇଠି ଉପରେ ରଖନ୍ତୁ। ସେହିଭଳି ବାମ ହାତକୁ ବାମ ଗୋଇଠି ଉପରକୁ ଆଣନ୍ତୁ। ବେକକୁ ପଛକୁ ଭାଙ୍ଗି ରଖନ୍ତୁ। ଛାତି ଉପରକୁ ରହିବ। ଏହିଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ କିଛି ସମୟ ରୁହନ୍ତୁ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ୫ ଥର ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ।

ବକ୍ରାସନ

ବକ୍ରାସନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଭୂମିରେ ବସ ଏବଂ ଦୁଇ ଗୋଡକୁ ଆଗକୁ ରଖ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ଗୋଡ ଉଠାଇ ମୋଡି ରଖନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପାର୍ଶ୍ୱର ହାତକୁ ପଛକୁ ନିଅନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ, ତୁମର ଅନ୍ୟ ହାତକୁ ଉପରକୁ ଉଠାଇ ପଛକୁ ନିଅନ୍ତୁ। ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ କିଛି ସମୟ ବସି  ଗଭୀର ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତୁ।

ପ୍ରଜାପତି ଆସନ

ପ୍ରଜାପତିର ସ୍ଥିତିକୁ ପ୍ରଜାପତି ଆସନ କୁହାଯାଏ। ଏହି ଆସନ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଏହି ଆସନ କରିବା ପାଇଁ, ଗୋଡକୁ ସାମ୍ନାରେ ବିସ୍ତାର କରି ବସନ୍ତୁ, ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ସିଧା ରଖନ୍ତୁ। ଦୁଇ ଆଣ୍ଠୁକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦୁଇ ଗୋଡକୁ ଶ୍ରୋଣୀ ଆଡକୁ ଆଣନ୍ତୁ। ଦୁଇ ପାଦକୁ ଦୁଇ ହାତରେ ଜୋରରେ ଧରି ରଖନ୍ତୁ। ସାହାରା ପାଇଁ ପାଦ ତଳେ ହାତ ରଖିପାରିବେ। ଗୋଇଠିକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଜନନାଙ୍ଗ ଆଡକୁ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟାକରନ୍ତୁ। ଏକ ଲମ୍ବା, ଗଭୀର ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଶ୍ଵାସ ଛାଡ଼ି ଆଣ୍ଠୁ ଓ ଜଙ୍ଘକୁ ଭୂମି ଆଡକୁ ଦବାନ୍ତୁ। ପ୍ରଜାପତିର ଡେଣା ପରି ଉଭୟ ଗୋଡକୁ ଉପର-ତଳ କରନ୍ତୁ।  ଶ୍ୱାସ ନିଅ ଓ ଶ୍ୱାସ ଛାଡ। ଆରମ୍ଭରେ, ଯେତିକି ସମ୍ଭବ ସେତିକି କରନ୍ତୁ। ଅଭ୍ୟାସକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ବଢାନ୍ତୁ।

Other Stories