ବରଗଛର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ : ଦାନ୍ତ-ଚର୍ମ-ଗଣ୍ଠି ସମସ୍ୟା ଦୂରକରେ

ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ବରଗଛ ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା ଜାଣିଥିବେ। ଏହାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ନାମ ହେଉଛି ଫାଇକସ୍ ବେଙ୍ଗାଲେନ୍‌ସିସ୍। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଏହି ବୃକ୍ଷ ସର୍ବଦା ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଆସୁଛି। ଅନ୍ୟପଟେ, ଏହା ଆମର ଜାତୀୟ ବୃକ୍ଷ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ। ଏହା ସହିତ ଏହା ଭାରତର ଇତିହାସ ଏବଂ ଲୋକନୃତ୍ୟର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇସାରିଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାର ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଗଛ ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ। ତେବେ ଏଥିରେ ଉପସ୍ଥିତ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ଏନ୍ଥୋସାଇନିଡିନ, କିଣ୍ଟୋସ୍, ଫିନୋଲ୍, ଟେନିନ୍ସ, ସାପୋନିନ୍ସ, ଷ୍ଟେରୋଲ୍ସ ଓ ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ୍। ବିଶେଷକରି ବରବଛ ପତ୍ରରେ ଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଫାଇବର, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଓ ଫସଫରସ୍ ଭଳି ଉପାଦାନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହି ଗଛ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲାଭଦାୟକ।

Source : New Indian Express

ଦାନ୍ତ କ୍ଷୟ ଓ ଦାନ୍ତରେ ପ୍ରଦାହଜନିତ ସମସ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ବରଗଛ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଗଛର ଚେରକୁ ଚୋବାଇ ଏହାକୁ ନରମ କରିବା ପରେ ଏହାକୁ ଟୁଥ୍ ବ୍ରଶ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ। ଏହି ଗଛରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ମାଇକ୍ରୋବାୟଲ୍ ଗୁଣ ରହିଛି। ଯାହା ଦାନ୍ତ ଓ ଦାନ୍ତର ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଅନେକ ସମୟରେ ଚର୍ମରେ ପିମ୍ପଲ୍ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ। ଏହାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ବରଗଛ ମୂଳ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଏହାର ମୂଳକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ଚର୍ମରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ। ଗଛରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟି-ମାଇକ୍ରୋବାୟଲ୍ ଉପାଦାନଗୁଡିକ ଜୀବାଣୁ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଦାହକୁ ରୋକିବାରେ ଆଣ୍ଟି ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ବରଗଛ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ବରଗଛର ପତ୍ରଗୁଡିକରୁ ରସ ବାହାର କରି ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ଏହି ରସକୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଏବଂ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ହାଲୁକା ମସାଜ୍ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆରାମ ମିଳିଥାଏ। ଏହାର ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ପ୍ରଦାହକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ସହ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ।

Source: Onlymyhealth

ଚର୍ମରେ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଏହା ବେଳେବେଳେ କୁଞ୍ଚନ ଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟିକରିପାରେ। ଏହାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ବରଗଛ ପତ୍ର କିମ୍ବା ଏହାର ଛେଲି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ପତ୍ର କିମ୍ବା ଛେଲିକୁ ବାଟି ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ। ବରଗଛରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟି-ମାଇକ୍ରୋବାୟଲ୍ ଗୁଣଗୁଡିକ କୁଞ୍ଚନ ସମସ୍ୟା ଦୂରକରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।

You might also like