ଅଧିକ ଲୁଣ ଖାଉଛନ୍ତି କି ? ରହିଛି ଏସବୁ ବିପଦ

ଲୁଣ ବିନା ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ନାହିଁ। ହେଲେ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକ ଲୁଣ ଖାଉଛନ୍ତି କି? ଯଦି ଖାଉଛନ୍ତି, ସାବଧାନ । କାରଣ ଲୁଣ ସିନା ଖାଦ୍ୟକୁ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ କରେ ହେଲେ ଶରୀର ପାଇଁ ଡାକି ଆଣେ ଅନେକ ବିପଦ ।

ଲୁଣ ଏକ ପ୍ରକାର ସ୍ଲୋ ପଏଜନ। ତେବେ ଲୁଣ ଖାଇଲେ କ’ଣ ସବୁ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

 

ଅଧିକ ଲୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦରୋଗ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ । ହାର୍ଟର ମାଂସପେଶୀ ଅଧିକ ସଂପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥାଏ । ଯାହାଫଳରେ କୋଶିକା ସ୍ୱତଃ ବଢିବାରେ ଲାଗିଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ହୃଦ୍‌‌ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ । ଆଉ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ହୃଦ ସମସ୍ୟା ଥାଏ ତେବେ ଅଧିକ ଲୁଣ ସେବନ ବେଶି ବିପଦ ।

 


ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ ଅଧିକ ଲୁଣ ସେବନ ଷ୍ଟ୍ରୋକର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ବିଶେଷକରି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ମାଇଗ୍ରେନ ସମସ୍ୟା ଥାଏ ସେମାନେ ଅଧିକ ଲୁଣ ଖାଇବା ଆଦୌ ଉଚିତ ନୁହେଁ । କାରଣ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଷ୍ଟ୍ରୋକର ଆଶଙ୍କା ଆହୁରି ବଢି ଯାଇଥାଏ ।

ଅଧିକ ଲୁଣ ସେବନରୁ ବ୍ଲଡପ୍ରେସର ବଢିଯାଇଥାଏ । ଏହାକୁ ହାଇପରଟେନସନ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଥାନ୍ତି । ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାଯାଏ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାଏ । ତେଣୁ ଯେତେ ଲୁଣ ଖାଇବା କମାଇବେ, ଉଚ୍ଚରକ୍ତଚାପରୁ ସେତିକି ଦୂରରେ ରହିବେ ।

ମୁଣ୍ଡବିଧା ସମସ୍ୟା ଆଜିକାଲି ସମସ୍ତଙ୍କର ରହିଛି । ତେବେ ଘରୋଇ ଉପାୟରେ ଏହାର ଉପଚାର କରାଯାଇ ପାରିବ । ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖିବୁ, ଅଧିକ ଲୁଣ ଖାଇବା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ଅଟେ । ଆଉ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ସଚେତନ ନ ହେଲେ ଏହା ମାଇଗ୍ରେନ ରୂପ ନେଇପାରେ । ତେଣୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ରୋଗ ଅଛି ସେମାନେ ଲୁଣା ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ନିଶ୍ଚୟ ଭାବିଚିନ୍ତି ଖାଇବେ ।
କୀଡ୍‌ନି  ଷ୍ଟୋନର କାରଣ ମଧ୍ୟ ଲୁଣ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କର କୀଡନି ସମସ୍ୟା ରହିଛି ସେମାନେ ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍‌ ଲୁଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ।

ସେତିକି ନୁହେଁ, ଅଧିକ ଲୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ବେଳେବେଳେ ଏହା ଗମ୍ଭୀର ରୂପ ନେଇଥାଏ । ଏପରିକି ପେଟରେ କ୍ୟାନ୍ସର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।


ତେଣୁ ଯଦି ଅଧିକ ପରିମାଣର ଲୁଣ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ରହିଛି ତେବେ ଆଜିଠାରୁ ସଚେତନ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଥରେ ଭାବି ନିଅନ୍ତୁ ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଜିଓକୁ ପଛରେ ପକାଇଲା ଏୟାର୍‌ଟେଲ୍‌

ସାଇକେଲ ଧରି ମନ ଖୁସିରେ ଖେଳୁଥିଲେ ପିଲା, ଏପଟେ ଛକି ବସିଥିଲା ମାଉଣ୍ଟେନ ଲାୟନ

ସବୁଜିମାରେ ହସିବ ମରୁଭୂମି; ୭ ଘଣ୍ଟାରେ ହୋଇପାରିବ ଚାଷ ଉପଯୋଗୀ

ଭାରତୀୟଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଚୀନ୍‌ ଲୋକଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କଠାରୁ ଛୋଟ

ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ଫଟାଫଟ୍ କ୍ରିକେଟ୍, କିଏ ମାରିବ ବାଜି?

ଗୀତ ଗାଇ ମନ ମୋହିଲେ କୋରାପୁଟ ଝିଅ ନମିତା

ନିଜ ପାଇଁ ନିଜେ: ଏକା ଏକା ୩ କିଲୋମିଟର କେନାଲ ଖୋଳିଲେ ଚାଷୀ

ଗଛରେ ମାତ୍ର ୪ଟି ପତ୍ର, ଦାମ୍ ଶୁଣିଲେ ହୋସ୍ ଉଡ଼ିଯିବ

Pranab Mukharjee Death: ପ୍ରଣବ ଦା’ ଙ୍କ ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର ରାଜନୀତିରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ

ଚୀନ୍‌ରେ ଏବେ ବି ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଏଇ ଭାରତୀୟ

Atal Tunnel Rohtang Explained: ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହେବ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ସୁଡ଼ଙ୍ଗପଥ ‘ଅଟଳ ଟନେଲ୍‌‌’

ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଦିବସରେ ‘ହକି ଯାଦୁଗର’ଙ୍କୁ ସଲାମ୍

You might also like