• translate
Odishatv Bureau

ଚଳିତ ବର୍ଷ ପୁରୀରେ ରଥଯାତ୍ରାର ଆଚରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ପେସିଆଲ ରିଲିଫ୍ କମିଶନରଙ୍କ ଘୋଷଣା ସାରା ବିଶ୍ୱର ଜଗନ୍ନାଥ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସିର ଖବର। କୋଭିଡ୍-୧୯ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସାରା ଦେଶରେ ଦୁଃଖ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବ୍ୟାପିଛି। କୋଭିଡ୍-୧୯ ଧୀରେ ଧୀରେ ହ୍ରାସ ପାଇବା ସହିତ ଲୋକମାନେ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି, ଜଗନ୍ନାଥ ରଥ ଯାତ୍ରାର ଆନନ୍ଦ ଅନୁଭବ କରିବା ପାଇଁ। ମନରେ ଯଦି ଖୁସି ଅଛି ପୁରୀର ରଥ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ, ଟିକେ ଦୁଃଖ ମଧ୍ୟ ରହିଛି, ଯେହେତୁ ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟ କେଉଁଠାରେ ରଥଯାତ୍ରା ହେବ ନାହିଁ।

ପୁରୀରେ ରଥ ଯାତ୍ରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅନନ୍ୟ ଅଟେ। ରଥ ଯାତ୍ରା ଦେଶ ବିଦେଶର  ଅନେକ ମନ୍ଦିରରେ ଘଟିଥାଏ। ଦେବତାଙ୍କର ଚଳନ୍ତି  ପ୍ରତିମା ରଥ ଉପରେ ବିରାଜ କରନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ ମୂଳ ମୂର୍ତ୍ତି କେବେ ବି ମନ୍ଦିରରୁ ବାହାରି ନଥାନ୍ତି। ଜଗନ୍ନାଥ ରଥ ଯାତ୍ରା ଅନନ୍ୟ। କାରଣ ଏହା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ପର୍ବ ଯେଉଁଠାରେ ମୁଖ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କ  ମୂଳ ମୂର୍ତ୍ତି ନିଜେ ମନ୍ଦିରରୁ ବାହାରି ଆସନ୍ତି। ଆଗମ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ପ୍ରାଚୀନ ଶାସ୍ତ୍ର ଯାହା ରୀତିନୀତି ଏବଂ ମନ୍ଦିରର ପରିଚାଳନାକୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିଥାଏ। ଆଗମଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସାଧାରଣତଃ ମନ୍ଦିର ଗୁଡ଼ିକରେ ଜନ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ । ଚଳନ୍ତି ପ୍ରତିମାର ରଥ ଯାତ୍ରା ଅଳ୍ପ ଦିନ ପାଇଁ ରହିଥାଏ।

ଆଗମ ବିଶେଷ ଉଲ୍ଲେଖ କରେ ୯ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଜଗନ୍ନାଥ ରଥଯାତ୍ରା ବିଷୟରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଅନନ୍ତ କୋଟି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ଦେବା ଦେବୀମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜଗନ୍ନାଥ ନିଜେ ବାହାରି ଆସନ୍ତି। ପାଞ୍ଚରାତ୍ର ଆଗମ ଏବଂ ନୀଲାଦ୍ରୀ ମହୋଦୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜଗନ୍ନାଥ ରଥଯାତ୍ରା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କାରଣ ଏହା ବିଶ୍ୱ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ।

ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଗନ୍ନାଥ ରଥଯାତ୍ରା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ତୀବ୍ର ଭକ୍ତି କଳ୍ପନାଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ। ଗତ ବର୍ଷ ରଥ ଯାତ୍ରା ପ୍ରଥମ ଲହର ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା। କୋଭିଡ୍-୧୯ ଏକ ନୂତନ ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ଥିଲା ଯାହା ବିଷୟରେ ଆମେ ବହୁତ କମ୍ ଜାଣିଥିଲୁ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକା ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇନାହିଁ। ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ରୋଗ ବ୍ୟାପିପାରେ ବୋଲି ଭାବି ପ୍ରଶାସନ ରଥ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଡରୁଥିଲେ। ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଏକ ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ, ବିଜ୍ଞାନ ଉପରେ ଆଧାରିତ ବିଶ୍ୱାସର ଏକ ଲମ୍ଫରେ ଭାରତର ମାନ୍ୟବର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ କୋଭିଡ୍ ୧୯  ସୁରକ୍ଷିତ ରଥ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଏକ କୋଭିଡ୍ ୧୯ ସୁରକ୍ଷିତ ରଥ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପରିଚାଳନା କରିଥିଲା। ଖାଲି ପରୀକ୍ଷା କରି କୋଭିଡ୍ ୧୯ ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତ ପ୍ରମାଣିତ ସର୍ବନିମ୍ନ ସେବାୟତମାନଙ୍କ ସହିତ, କୋଭିଡ୍ ସୁରକ୍ଷିତ ରଥ ଯାତ୍ରା  ହୋଇଥିଲେ।

ଭକ୍ତ ଏବଂ ସେବାୟତଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ତଥା ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ପ୍ରାପ୍ତ କରି ସରକାର ସଫଳତାର ସହ ରଥ ଯାତ୍ରା ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ଜଗନ୍ନାଥ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦ୍ୱାରା, ରଥ ଯାତ୍ରା ହେତୁ କୋଭିଡ୍ ୧୯ ବିସ୍ତାର ହୋଇନଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଲିଙ୍ଗରାଜ ମହାପ୍ରଭୂଙ୍କ ନିକଟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ରୁକୁଣା ରଥ ଯାତ୍ରାରେ ଏହି ଅଭିଜ୍ଞତା ଭଲ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବର୍ଷ ଟୀକାକରଣ ସହିତ ସମଗ୍ର ଓଡ଼ିଶାରେ ଚାଲିଛି, ତେଣୁ କୋଭିଡ-୧୯ ସୁରକ୍ଷିତ ରଥ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଆଶା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ।

ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଈଶ୍ୱରୀୟ ଲୀଲା ଆମକୁ ତାଙ୍କ ସହିତ ଯୋଡ଼ିଥାଏ। ତାଙ୍କର ଛୁଟିଦିନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସହିତ ହୋଇଥିବା କାରବାର ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ। ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ ଆମର ହୃଦୟ ଜିତିବାର ସମସ୍ତ ସଠିକ୍ ଉପାୟ ଜାଣନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁର ସମ୍ମୁଖୀନ କୋଭିଡ୍-୧୯  ରୋଗୀ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଚିନ୍ତିତ ପରିବାର ପାଇଁ ଦୈବିକ ଶକ୍ତି ଉପରେ  ବିଶ୍ୱାସ ହିଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଜାରି ରଖିଥିଲା। ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଭକ୍ତମାନେ ଏହି ବର୍ଷ ହରାଇଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ପାଇଁ ରଥ ଯାତ୍ରାରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବେ। ଯଦି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ ପାଳନ କରାଯାଏ ତେବେ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଭକ୍ତିର ପର୍ବଗୁଡ଼ିକ ଭାକ୍ତିକ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନିକ ଭାବରେ କଷ୍ଟଦାୟକ ନୁହେଁ, ବରଂ ଲୋକଙ୍କୁ ମାନସିକ ଅବସାଦରୁ ଉଠାଇଥାଏ। କୋଭିଡ୍-୧୯ ପରି ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାରେ ଏହା ସମଗ୍ର ସମାଜକୁ ନବୀକରଣ କରେ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶାର ସମସ୍ତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିରରେ ଜଗନ୍ନାଥ ରଥଯାତ୍ରା ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରୁଥିବା ଅନେକ ଭକ୍ତ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି। ରଥଯାତ୍ରାର ଦୀର୍ଘ ପରମ୍ପରା ସହିତ ବାରିପଦାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେବୀ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଟଣା ହେବାର ସୁଯୋଗରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବ। ୭୨ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଥିବା ଦୁନିଆର ଉଚ୍ଚତମ ରଥ ଚଳିତ ବର୍ଷ କେନ୍ଦୁଝରରେ ଗଡ଼ିବ ନାହିଁ। କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ଦୁନିଆର ଦ୍ୱିତୀୟ ଉଚ୍ଚତମ ଥିବା ବଳଦେବଜୀଉଙ୍କ ରଥ ମଧ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନିର୍ମାଣ ହେବ ନାହିଁ। କୋଭିଡ୍ ନିରାପଦ ଜଗନ୍ନାଥ ପୁରୀ ଏବଂ ରୁକୁଣା ରଥଯାତ୍ରା ପରିଚାଳନା କରିବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ସହିତ ଏସବୁ ସ୍ଥାନରେ ରଥଯାତ୍ରା ଆୟୋଜନ କରିବା କ’ଣ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ?

ଡାକ୍ତର ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ସାହୁ, ଅର୍ଥୋପେଡିକ୍ ସର୍ଜନ

ମୋ- ୯୯୩୮୭୪୭୭୭୦ ଇମେଲ- sidusahu@gmail.com

Other Stories