ଅମ୍ରିଶ ପୁରୀଙ୍କ ଉପରେ ବାୟୋପିକ୍ କରିବେ ନାତି ବର୍ଦ୍ଧନ

ମୁମ୍ବାଇ: ବଲିଉଡ୍ ଜଗତରେ ଭିଲେନମାନଙ୍କ ନାମ ଉଠିଲେ ଅମ୍ରିଶ ପୁରୀ ଶୀର୍ଷରେ ରହିବେ। ଅମ୍ରିଶ ପୁରୀ ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ତଥା ମହଙ୍ଗା ଭିଲେନ୍ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଗମ୍ଭୀର ସ୍ୱର ଏବଂ ତାଙ୍କ ଲୁକ୍ ସହିତ ଡାଏଲଗ୍ ଉପସ୍ଥାପନା ଏପରି ଥିଲା ଯେ ଲୋକମାନେ ଭୟଭୀତ ହୋଇଯାଉଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଉପକୋଟୀର  ସଂଳାପ ଉପସ୍ଥାପନା ହେତୁ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଅମ୍ରିଶ ଆଉ ଆମ ମଧ୍ୟରେ ନାହାଁନ୍ତି। ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେତୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ୧୨ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୦୫ରେ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କଥା ଉଠୁଛି ଯେ ଅମ୍ରିଶ ପୁରୀଙ୍କ ନାତି ବର୍ଦ୍ଧନ ପୁରୀ ତାଙ୍କ ଜେଜେବାପାଙ୍କ ଜୀବନରେ ବାୟୋପିକ୍ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି।

ଅମ୍ରିଶ ପୁରୀଙ୍କ ଜୀବନର ଶେଷ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଥିଲା ‘କିସନା’, ଯାହା ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା। ଅମ୍ରିଶ ପୁରୀ ଅନେକ ବିଦେଶୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସହିତ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଥିଲେ। ସେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଗାନ୍ଧୀ’ରେ’ ଖାନ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅମ୍ରିଶ ପୁରୀଙ୍କ ଉପରେ ବାୟୋପିକ୍ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ତାଙ୍କ ନାତି ବର୍ଦ୍ଧନ ପୁରୀ ଜଣେ ଅଭିନେତା ତଥା ଲେଖକ ମଧ୍ୟ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ବର୍ଦ୍ଧନ ତାଙ୍କ ଜେଜେବାପା ଅମ୍ରିଶ ପୁରୀଙ୍କ ଉପରେ ବାୟୋପିକ୍‌ ଲେଖିବା ଏବଂ ଅଭିନୟ କରିବାକୁ ନେଇ କହିଥିଲେ ଯେ “ଅନୁରାଗ ବସୁ ଓ ରଣବୀର କପୁର ମୋ ଜେଜେବାପାଙ୍କ ଜୀବନରେ ବାୟୋପିକ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି ଗୁଜବ ପ୍ରଚାରିତ ହୋଇଥିଲା। ମୁଁ ଏହା ବିଷୟରେ ଶୁଣିଛି ଏବଂ କ’ଣ ଠିକ୍ ତାହା ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଏହା ବିଷୟରେ ଏକ କଲ ପାଇଲି, ସେବେଠାରୁ ମୁଁ ଏହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିଆସୁଛି। ତାଙ୍କ ଜୀବନକୁ ନେଇ ଏକ ଫିଲ୍ମ ଲେଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ମୁଁ ମୋ ପରିବାର ସହିତ ଏହା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛି। ମୋ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି। ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଦିନେ ଅମ୍ରିଶ ପୁରୀର ବାୟୋପିକ୍ ତିଆରି କରିବି।”

ଅମ୍ରିଶ ପୁରୀ ତାଙ୍କର ୩୫ ବର୍ଷ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିକୁ ଦେଇଥିଲେ। ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସେ ଏକରୁ ଅଧିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ଅଭିନୟରେ ଅମ୍ରିଶ ପୁରୀ ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଚିହ୍ନ ଛାଡିଯାଇଛନ୍ତି। ଆଶାକରାଯାଉଛି ଯେ ବାୟୋପିକ୍ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ଦେବ।

You might also like