ଜାତିବାଦ ଶବ୍ଦ ପାଇଁ ଅଡୁଆରେ ‘ବବିତା ଜୀ’

ମୁମ୍ବାଇ : ‘ତାରକ ମେହେଟ୍ଟା କା ଉଲଟା ଚସମା ଶୋ’ର ବବିତା ଜୀ ତଥା ଅଭିନେତ୍ରୀ ମୁନମୁନ ଦତ୍ତାଙ୍କ ସମସ୍ୟା କମିବାର ନାମ ଧରୁ ନାହିଁ। ଜାତିବାଦ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର ମାମଲାରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆନ୍ଧ୍ରର ଆମ୍ବୋଲି ପୁଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଜନଜାତି ଅତ୍ୟାଚାର ପ୍ରତିବନ୍ଧ ନିୟମ ୨୦୫ ଅନୁଯାୟୀ ମାମଲା ଲାଗିଛି। ଅଭିଯୋଗକାରୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଭାଲମିକି ସମାଜକୁ ଅପମାନିତ କରିଥିଲେ।

୧୦ ମଇରେ କରାଯାଇଥିବା ଭିଡିଓ ବିରୋଧରେ ମୁନମୁନ୍ ଦତ୍ତା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧ କାରଣରୁ ବବିତା ଜୀ ମଧ୍ୟ ହାତ ଯୋଡି ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ କ୍ଷମା ମାଗିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ଟ୍ରୋସିଟିର ଧାରା ୩ (ପ) (୧) (ତ) (୫) (୪) ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଅଭିଯୋଗରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଯେଉଁ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ପ୍ରୋଫାଇଲରେ ଏହି ଭିଡିଓ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଛି ସେଥିରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଭିଡିଓ ଦେଖି ସମାଜର ଲୋକଙ୍କ ଭାବନାରେ ଆଞ୍ଚ୍ ଆସିଛି ଏବଂ ସେମାନେ ଅପମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ତୁରନ୍ତ ମୁନମୁନ୍ ଦତ୍ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ଦାଖଲ କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ଭିଡିଓରେ ବହୁତ ବିରୋଧ ପରେ ଅଭିନେତ୍ରୀ କ୍ଷମା ମାଗି ପୋଷ୍ଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, “ମୋର ଭାଷା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେତୁ ମୁଁ ସେହି ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ଜାଣି ନାହିଁ। ମୁଁ ଏ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ମୋର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ହଟାଇ ଦେ‍ଇଥିଲି। ମୁଁ ଏହି ଦେଶରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜାତି ଏବଂ ଲିଙ୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରେ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମାଜର ଅବଦାନରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କର। ଯେଉଁମାନେ ମୋ ପାଇଁ କଷ୍ଟ ପାଇଛନ୍ତି ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗୁଛି।”

ପ୍ରକାଶ ଥାଉଯେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ହିସର, ହାନସୀ, ଜଲନ୍ଦର ସମେତ ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନେକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

You might also like