ମୁମ୍ବାଇ : ୱେବ୍ ସିରିଜ୍ ‘ଗ୍ରହଣ’ ଜୁନ୍ ୨୪ରେ ରିଲିଜ୍ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ସିରିଜ୍ ରିଲିଜ୍ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏହି ସିରିଜକୁ ନେଇ ଟ୍ୱିଟରରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ହଙ୍ଗାମା ହୋଇଛି। ଶିଖ୍‌ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ଏହି ସିରିଜ୍‌କୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଧାର୍ମିକ ଭାବନାକୁ ଆଘାତ ଦେଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରି ନିଷେଧାଦେଶ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ଶିରୋମଣି ଗୁରୁଦ୍ୱାର ପ୍ରବନ୍ଧକ କମିଟି (SGPC) ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିବି ଜାଗିର କୌର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ୧୯୮୪ ଦଙ୍ଗାର ଘଟଣାକୁ ଆଧାର କରି ୱେବ୍ ସିରିଜ୍ ‘ଗ୍ରହଣ’ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯାଉ।

ଶିରୋମଣି ଗୁରୁଦ୍ୱାର ପାର୍ବନ୍ଧକ କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ‘ଗ୍ରହଣ’ ରିଲିଜ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ୱେବ୍ ସିରିଜ୍ ‘ଗ୍ରହଣ’ ଜୁନ୍ ୨୪ରେ OTT ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ ଡିଜ୍‌ନି ପ୍ଲସ୍ ହଟ୍ ଷ୍ଟାରରେ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୯୮୪ ଶିଖ୍ ଜନଶୁଣାଣି ଉପରେ ଆଧାରିତ ୱେବ୍ ସିରିଜ୍ ‘ଗ୍ରହଣ’ରେ ଜଣେ ଶିଖ ଚରିତ୍ରକୁ ଆପତ୍ତିଜନକ ଭାବରେ ଚିତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ, ଜଣେ ଶିଖ ଚରିତ୍ର ବିରୁଧରେ ଶିଖ୍ ନରସଂହାର ଆରୋପ ଲଗାଯାଉଛି, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିନ୍ଦନୀୟ ଏବଂ ମନଗଢା। ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନରସଂହାରର (ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣର) ସାକ୍ଷୀ ନିର୍ପିତ କୌର ‘ଗ୍ରହଣ’ ୱେବ୍ ସିରିଜର ନିର୍ମାତା ଅଜୟ ଜି ରାୟ ଏବଂ ଡିଜ୍‌ନି ହଟଷ୍ଟାରର ମୁଖ୍ୟ ତଥା ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ସୁନୀଲ ରିଆନଙ୍କୁ ଏକ ଆଇନଗତ ନୋଟିସ୍ ପଠାଇଛନ୍ତି। SGPC ମଧ୍ୟ ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ୱେବ୍ ସିରିଜ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଶିଖମାନଙ୍କ କ୍ଷତ ଉପରେ ଲୁଣ ଛିଞ୍ଚିବା ଭଳି କାମ କରାଯାଉଛି, ଯାହା ଶିଖମାନଙ୍କ ଭାବନାକୁ ଆଘାତ ଦେଇଛି। ଏହିପରି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସମାଜରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସୌହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ଆହତ ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ତଥା ଆପତ୍ତିଜନକ ପ୍ରବୃତ୍ତିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର କଠୋର ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା (ଆଇଟି) ନିୟମ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

‘ଗ୍ରହଣ’ର ଟ୍ରେଲରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରେ ଶିଖ ଦଙ୍ଗା ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଦଙ୍ଗାର ତଦନ୍ତ ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି। କିନ୍ତୁ ଫଳାଫଳ ବାହାରି ନାହିଁ। ୧୦୧୬ ମସିହାରେ, ରାଞ୍ଚି ପୋଲିସ୍ କମିଶନର ଜଣେ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରୁଥିବା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜୋୟା ହୁସେନ୍‌ଙ୍କୁ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହି ସିରିଜକୁ ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶିଖଙ୍କ ଭାବନା ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆହତ ହେଉଛି। ଏଥି ସହିତ କିଛି ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶିଖମାନଙ୍କୁ ବଦନାମ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି। ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ସେନ୍ସର ବୋର୍ଡରୁ ଏହାର ଅନୁମୋଦନ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି।

ତେବେ ଏହି ସିରିଜଟି ସତ୍ୟ ବ୍ୟାସଙ୍କ ଉପନ୍ୟାସ ‘ଚୌରାସୀ’ ଉପରେ ଆଧାରିତ।

Other Stories