ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ୍ ପରୀକ୍ଷା ୨୦୨୦: ସରକାର ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ୧୫୦ ରୁ ୨୦୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷା (CSE) ୨୦୨୦ରୁ ଭାରତୀୟ ପୋଲିସ ସେବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ସଂଖ୍ୟା ୧୫୦ ରୁ 200 କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ବୋଲି ବୁଧବାର ଲୋକସଭାକୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଏକ ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, IAS ପାଇଁ, ବସୱାନ୍ କମିଟିର ସୁପାରିଶ ଅନୁଯାୟୀ ଏବଂ ଦକ୍ଷ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ CSE-2012 ପରଠାରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ CSE ମାଧ୍ୟମରେ 180 IAS ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି।ଆଇପିଏସ୍ ପାଇଁ CSE-2009 ପରଠାରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ CSE ମାଧ୍ୟମରେ 150 ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି, ଯାହା CSE-2020 ପରଠାରୁ 200କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।
ଜାନୁୟାରୀ 1, 2020 ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରାପ୍ତ ୬,୭୧୫ ପୋଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରୁ ୧,୫୧୦ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା (ଆଇଏଏସ୍) ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଖାଲି ପଦବୀ ରହିଥିଲା। ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉତ୍ତର ଅନୁଯାୟୀ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ୯୦୮ ଟି ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଥିଲା। ଖାଲିଥିବା ପଦବୀ ପୂରଣ ଏକ ନିରନ୍ତର ପ୍ରକ୍ରିୟା। ଶୀଘ୍ର ଖାଲିଥିବା ପଦବୀ ପୂରଣ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି । ୟୁନିଅନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସର୍ଭିସ କମିଶନ (ୟୁପିଏସସି ) ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆଇଏଏସ୍, ଆଇପିଏସ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହଯୋଗୀ ସେବାରେ ସିଧାସଳଖ ନିଯୁକ୍ତି ଭିତ୍ତିରେ ଖାଲିଥିବା ପଦବୀ ପୂରଣ ପାଇଁ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ୍ ପରୀକ୍ଷା (CSE) କରିଥାଏ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

“ପ୍ରତି ବର୍ଷ CSE ଦ୍ୱାରା ସିଧାସଳଖ ନିଯୁକ୍ତି ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସେବାରେ ପୂରଣ ହେବାକୁ ଥିବା ଖାଲି ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ୟାଡର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ UPSC କୁ ସୂଚନା ଦିଅନ୍ତି । ପଦୋନ୍ନତି କୋଟାରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ସେବା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ IAS ଏବଂ IPS କୁ ପଦୋନ୍ନତି ଦେଇ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ସମୟ ସମୟରେ ଚୟନ କମିଟି ବୈଠକ ଆୟୋଜନ କରିବା ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି । ” ଆଇଏଏସରେ ଅଣ-ରାଜ୍ୟ ନାଗରିକ ସେବା ଅଧିକାରୀ ଚୟନ କରି ନିଯୁକ୍ତି କରାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସିଂ କହିଛନ୍ତି।

You might also like