UGC: ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଏଣିକି ପ୍ରତି ସେମିଷ୍ଟାରରେ 40% ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଅନଲାଇନରେ ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବେ, ଜାଣନ୍ତୁ ପୂରା ନିୟମ…

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ SWAYAM ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ (ୟୁଜିସି) ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତର ଜାତୀୟ ମାସିଭ୍ ଓପନ୍ ଅନ ଲାଇନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ (MOOCs) ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ୟୁଜିସି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ସେମିଷ୍ଟାରରେ ଏକ ପ୍ରୋଗ୍ରାମର ସିଲାବସ୍ ର ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇ-ଲର୍ନିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ- ଷ୍ଟଡି ୱେବ୍ସ ଅଫ ଆକ୍ଟିଭ୍-ଲର୍ନିଂ ଫର ୟଙ୍ଗ ଆସ୍ପିରିଙ୍ଗ୍ ମାଇଣ୍ଡସ୍ (SWAYAM) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି।

ଅଣ-ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପିଜି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ସଂଯୋଜକ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ ୧୪୫ MOOC ବିକଶିତ କଲା ଏବଂ SWAYAM ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ୨୦୮ MOOC (ଯେଉଁଥିରୁ କିଛି ପୁନଃ ଚଲେଇବା) ପାଇଁ ପ୍ରଦାନ କଲା। ୟୁଜିସି ସଚିବ ରଜନୀଶ ଜୈନ ଏକ ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି, “ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ (ଷ୍ଟଡି ୱେବ୍ସ ଅଫ ଆକ୍ଟିଭ୍-ଲର୍ନିଂ ଫର ୟଙ୍ଗ ଆସ୍ପିରିଙ୍ଗ୍ ମାଇଣ୍ଡସ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ କ୍ରେଡିଟ୍ ଫ୍ରେମୱାର୍କ) ନିୟମାବଳୀ, ୨୦୨୧ କୁ ଗେଜେଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ସୁବିଧା ଯୋଗାଉଛି। SWAYAM ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ସେମିଷ୍ଟାରରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରୋଗ୍ରାମରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ମୋଟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ୪୦% (ଚାଳିଶ ପ୍ରତିଶତ) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ”

ପରବର୍ତ୍ତୀ ସେମିଷ୍ଟାର ପାଇଁ SWAYAM ଆଧାରିତ ଅନ୍ଲାଇନ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ତାଲିକା SWAYAM ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଜାନୁଆରୀ ସେମିଷ୍ଟାର ପାଇଁ ୧ ନଭେମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ଜୁଲାଇ ସେମିଷ୍ଟାର ପାଇଁ ୧ ଜୁନ୍ ପୂର୍ବରୁ ସୂଚିତ କରାଯିବ। ଅନଲାଇନ୍ ସେମିଷ୍ଟାର ଶେଷ ପରୀକ୍ଷଣ ପସନ୍ଦ ମୁତାବକ ହେବ ଯଦି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ-ସଂଯୋଜକ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ମୋଡ୍ କିମ୍ବା ପେନ୍ ଏବଂ ପେପର ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବାର ମୋଡ୍ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ପାରିବେ ଏବଂ ଏହା ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଦେବା ସମୟରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ବୋଲି ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

SWAYAM ଆଧାରିତ କ୍ରେଡିଟ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ସଫଳ ସମାପ୍ତି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଜାତୀୟ ସଂଯୋଜକ ଏବଂ ହୋଷ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସ୍ଵୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଦସ୍ତଖତକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦସ୍ତଖତ ହେବ ଏବଂ ସେମିଷ୍ଟାର ଶେଷ ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ହେବାର ଚାରି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ SWAYAM ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ SWAYAM ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ପାଇଥିବା ପାଠ୍ୟକ୍ରମର କ୍ରେଡିଟ୍ ମୋବିଲିଟିକୁ କୌଣସି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କୌଣସି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିପାରିବ ନାହିଁ।

You might also like