ବାଳିକା ଓ ମହିଳା ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ୟୁନେସ୍କୋ ପୁରସ୍କାର, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କରିବେ ଆବେଦନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର:  ୟୁନେସ୍କୋ ପୁରସ୍କାରର 2021 ସଂସ୍କରଣ ରେ ବାଳିକା ଏବଂ ମହିଳା ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ୟୁନେସ୍କୋ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି ଯାହା ବାଳିକା ଏବଂ ମହିଳା ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ର ରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଉଦ୍ୟମ ପାଇଁ ଦୁଇ ବିଜେତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।
ଏହି ଦୁଇ ବିଜେତା ପ୍ରତ୍ୟେକେ  50,000 ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ।
ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ନାମାଙ୍କନଗୁଡିକ ଆସନ୍ତା 15, 2021 ସୁଦ୍ଧା ୟୁନେସ୍କୋ (INCCU) ସହିତ ଇଣ୍ଡିଆନ ନ୍ୟାସନାଲ କମିଶନ ଫର କୋପରେସନ  କୁ  ପଠେଇବାକୁ ପଡିବ ।
ୟୁନେସ୍କୋ ପୁରସ୍କାର ବାଳିକା ଏବଂ ମହିଳା ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା  ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ, ଅନୁଷ୍ଠାନ, ବେସରକାରୀ ସଂଗଠନ ଏବଂ ବାଳିକା ଶିକ୍ଷାର  ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ  କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା   ସଂସ୍ଥା ପାଇଁ ଉଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଅଟେ | ୟୁନେସ୍କୋର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ବୋର୍ଡ ଏହାର 197 ତମ ଅଧିବେଶନରେ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଦେବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର  କରାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ 2016 ରେ ଆରମ୍ଭ କରାଗଲା  ଏବଂ ପିପୁଲ୍ସ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଅଫ୍ ଚାଇନାର ସହଯୋଗରେ ବୋର୍ଡର 210 ତମ ଅଧିବେଶନରେ ଆଉ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା |

ନାମାଙ୍କନ:
ୟୁନେସ୍କୋ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପଠାଯାଇଥିବା  ୟୁନେସ୍କୋକୁ ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧୀ ଙ୍କ ମାଧ୍ୟମ ରେ ତଥା ୟୁନେସ୍କୋ ସହିତ ସରକାରୀ ସହଭାଗିତାରେ ଅଣ-ସରକାରୀ ସଂଗଠନ (ଏନଜିଓ) ମାଧ୍ୟମରେ ନାମାଙ୍କନ କରିପାରିବେ।
ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧୀ କିମ୍ବା ଏନଜିଓ ପୁରସ୍କାରର ଯେ କୌଣସି ସଂସ୍କରଣ ପାଇଁ ତିନୋଟି ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ  କରିପାରିବେ | ସେଲ୍ଫ ନୋମିନେସନ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ |
ଚୟନ ମାନଦଣ୍ଡ:

ୟୁନେସ୍କୋର ପୁରସ୍କାର ବାଳିକା ଏବଂ ମହିଳା ଶିକ୍ଷାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଦେଇଥିବା ସୁପାରିଶ ଉପରେ ୟୁନେସ୍କୋର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏହି ଦୁଇ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ଚୟନ କରିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତ ଭୌଗଳିକ ଅଞ୍ଚଳର ପାଞ୍ଚଜଣ ବିଶେଷଜ୍ଞ ରହିଛନ୍ତି।
ଅଧିକ ବିବରଣୀ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ | ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

 
You might also like