ନନ୍‌ ଟେକ୍ନିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍‌ର ଗାଇଡଲାଇନ ଉପରେ ମତାମତ ମାଗିଲା ୟୁଜିସି

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ(ୟୁଜିସି) ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଅଣ ଟେକ୍ନିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ (NIIMT)ର ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କର ମେଣ୍ଟର୍ସିପ୍ ପାଇଁ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଗାଇଡଲାଇନ ଉପରେ ପରାମର୍ଶ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ 24, 2021 ପୂର୍ବରୁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମତାମତ/ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଗିବା ପାଇଁ UGC ୱେବସାଇଟରେ ଏକ ସର୍ବସାଧାରଣ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅପଲୋଡ୍ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଡ. ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି।

ମେଣ୍ଟରମାନେ ସମସ୍ତ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ(HEI)ର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଅଟନ୍ତି। ଏହା କେବଳ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉନ୍ନତ ଫଳାଫଳ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ନିଯୁକ୍ତି ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଉଚ୍ଚ ନାମଲେଖା ଅନୁପାତକୁ ମଧ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ। ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି (NEP) 2020ର ସୁପାରିଶ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଅଭିଜ୍ଞ, ବିଶିଷ୍ଟ ତଥା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମେଣ୍ଟରସିପର ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି  କରିବା।

ପଲିସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ(HEI), ଭଲ ରିସୋର୍ସଡ୍ ତଥା  ବହୁମୁଖୀ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ରୂପାନ୍ତରିତ ହେବ ଯାହାକି ଉଚ୍ଚମାନର ଶିକ୍ଷାଦାନ, ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପରିଭାଷା କହିଲେ ଗବେଷଣା-ଭିତ୍ତିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଶିକ୍ଷାଦାନ-ଭିତ୍ତିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ଡିଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନକାରୀ କଲେଜ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକର ଏକ ମିଳିତ ସମନ୍ୱୟକୁ ବୁଝାଏ।

କଲେଜଗୁଡିକର ସହଭାଗିତା ୧୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଶେଷ ହେବ ଏବଂ କଲେଜଗୁଡିକୁ ଗ୍ରେଡ୍ ଅନୁସାରେ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ମାନ୍ୟତା  ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ଏକ  ପ୍ରଣାଳୀ ସୃଷ୍ଟି  କରାଯିବ। କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଏହା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କଲେଜ ଏକ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ଡିଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନକାରୀ କଲେଜ କିମ୍ବା ଏକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କଲେଜରେ ବିକଶିତ ହେବ।

You might also like