ଭାରତୀୟ ଡାକସେବା ବିଭାଗ ନିଯୁକ୍ତି ୨୦୨୧: ୨୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ପଦବୀ ଖାଲି, ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ

ଭାରତୀୟ ଡାକ ସେବା କେରଳ ଛତିଶଗଡ ସର୍କଲରେ ଗ୍ରାମିନ ଡାକ ସେବକର ଅନେକ ପଦବୀ ପାଇଁ ଏକ ନିଯୁକ୍ତି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଯୋଗ୍ୟତା ଥିବା ଇଚ୍ଛୁକ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏପ୍ରିଲ୍ ୭, ୨୦୨୧ ରେ କିମ୍ବା ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପଦବୀ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ।

ଭାରତୀୟ ଡାକ ସେବା ନିଯୁକ୍ତି ୨୦୨୧ ଚାକିରି ପ୍ରୋଫାଇଲ୍:

ଶାଖା ପୋଷ୍ଟମାଷ୍ଟର (ବିପିଏମ୍): ଶାଖା ପୋଷ୍ଟ ମାଷ୍ଟରଙ୍କ ଚାକିରି ପ୍ରୋଫାଇଲରେ ଶାଖା ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍, ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆଇପିପିବି) ର ପରିଚାଳନା କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ହ୍ୟାଣ୍ଡହେଲ୍ଡ ଡିଭାଇସ୍ / ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ / ଲାପଟପ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ କାଉଣ୍ଟର ଅପରେସନ୍ ସଠିକ ଭାବେ କରିବେ ।

ସହକାରୀ ଶାଖା ପୋଷ୍ଟମାଷ୍ଟର (ଏବିପିଏମ୍):

ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଶାଖା ପୋଷ୍ଟ ମାଷ୍ଟରର ଚାକିରି ପ୍ରୋଫାଇଲରେ ଷ୍ଟାମ୍ପ / ଷ୍ଟେସନାରୀ ବିକ୍ରୟ, ପରିବହନ ଏବଂ ଆଇପିପିବି ଅଧୀନରେ ଥିବା ଜମା / ଦେୟ / ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରବାରରେ ମେଲ ବିତରଣ, ତଥା ହ୍ୟାଣ୍ଡହେଲ୍ଡ ଡିଭାଇସ / ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଶାଖା ପୋଷ୍ଟମାଷ୍ଟରମାନଙ୍କୁ କାଉଣ୍ଟର ଡ୍ୟୁଟିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ।

ଡାକ ସେବକ:

ଡାକ ସେବକ ର ଚାକିରି ପ୍ରୋଫାଇଲରେ ଷ୍ଟାମ୍ପ ଏବଂ ଷ୍ଟେସନାରୀ ବିକ୍ରୟ, ମେଲ ପରିବହନ ଏବଂ ବିତରଣର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ବିଭାଗୀୟ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ / ଆରଏମଏସରେ ଆଇପିପିବି କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ପୋଷ୍ଟମାଷ୍ଟର / ସବ୍ ପୋଷ୍ଟମାଷ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବ।

ବୟସ ସୀମା:-
GDS ପଦବୀରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଖାଲିଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତି ତାରିଖ ୦୮.୦୩.୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ସର୍ବନିମ୍ନ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ବୟସ ଯଥାକ୍ରମେ ୧୮ ଏବଂ ୪୦ ବର୍ଷ ହେବଇ ଆବଶ୍ୟକ ।

ଭାରତୀୟ ଡାକ ସେବା ନିଯୁକ୍ତି ୨୦୨୧ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ।

ଭାରତ ସରକାର / ରାଜ୍ୟ ସରକାର / କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଅନୁଷ୍ଠାନ ରୁ ଗଣିତ, ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷା ଏବଂ ଇଂରାଜୀରେ ପାସ୍ ମାର୍କ ସହିତ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରୀକ୍ଷା ପାସ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ (ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କିମ୍ବା ଚୟନ ଯୋଗ୍ୟ ବିଷୟ ଭାବରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିବ ) । ଗ୍ରାମିନ ଡାକ ସେବକ ର ସମସ୍ତ ଅନୁମୋଦିତ ବର୍ଗ ପାଇଁ ଏକ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ଅଟେ ।

ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଜ୍ଞାନ: ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ କିମ୍ବା ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନର ଅଷ୍ଟମ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସାମ୍ବିଧାନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅନ୍ତତ ପକ୍ଷେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯନ୍ତ [ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କିମ୍ବା ଚୟନକାରୀ ବିଷୟ ଭାବରେ] ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷା ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ବେସିକ ବା ମୌଳିକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ତାଲିମ: ଉପରୋକ୍ତ (i) ରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା GDS ର ସମସ୍ତ ଅନୁମୋଦିତ ବର୍ଗର ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର / ରାଜ୍ୟ ସରକାର / ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ / ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଯେ କୌଣସି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରୁ ଅତି କମରେ 60 ଦିନର ଅବଧି ବେସିକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ତାଲିମ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ |
ଯଦି ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମାଟ୍ରିକ୍ କିମ୍ବା ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ସ୍ତରରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କୁ ଏକ ବିଷୟ ଭାବରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି ସେଠି ମୌଳିକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଜ୍ଞାନ ପ୍ରମାଣପତ୍ର କୁ କୋହଳ କରାଯିବ ଏବଂ ଏଇ କ୍ଷେତ୍ର ରେ ଏକ ପୃଥକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।

ଭାରତୀୟ ଡାକ ସେବା ନିଯୁକ୍ତି ୨୦୨୧ର ବିବରଣୀ ପାଇଁ, ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଯାଆନ୍ତୁ |

You might also like