OPSCରେ ବିଭ୍ରାଟ ! ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଉତ୍ତର ଖାତାରେ ସାଂଘାତିକ ତ୍ରୁଟି

କଟକ : ଓଡ଼ିଶା ପବ୍ଲିକ୍ ସର୍ଭିସ୍‌ କମିଶନ (OPSC) ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନାରେ ବିଭ୍ରାଟ ଯୋଗୁ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ପରୀକ୍ଷାରେ ଭଲ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ ତାଙ୍କ ମାର୍କ ବାରମ୍ବାର ବଦଳି ଯାଉଛି। ଏପରିକି, ଖାତାର ନକଲ ପାଇବା ପାଇଁ ଲାଗୁଛି ଦେଢ଼ ବର୍ଷ। ଓପିଏସ୍‌ସିରେ ଏପରି ବିଭ୍ରାଟ ଉପରୁ ପର୍ଦ୍ଦା ଉଠାଇଛନ୍ତି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ଧାମନଗରର ରଜତ ମିଶ୍ର।

ଧାମନଗରର ରଜତ ମିଶ୍ର ୨୦୧୫ରେ OAS ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ସେ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କର ସାକ୍ଷାତକାର ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସେ ଭଲ କରିଥିବାରୁ ଓଏଏସ୍ ପାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଫଳ ବାହାରିବା ପରେ ମେରିଟ୍ ଲିଷ୍ଟରେ ରଜତଙ୍କର ନାଁ ନଥିଲା। ତ୍ରୁଟି କେଉଁଠି ରହିଲା ଜାଣିବା ପାଇଁ ରଜତ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତର ଖାତା ମଗାଇବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ଉତ୍ତର ଖାତା ପାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କୁ ଦେଢ଼ବର୍ଷ ଲାଗି ଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଉତ୍ତର ଖାତା ଆସିବା ପରେ ମାର୍କ ଦେଖି ରଜତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଖାତାରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ମୋଟ ୧୧୭ ମାର୍କକୁ କାଟି ୫୦ କରାଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏପରିକି ଖାତାର ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଥମେ ଦିଆଯାଇଥିବା ମାର୍କକୁ କାଟି କମ୍ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଏହାର କାରଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ରଜତ ଓପିଏସ୍‌ସି ଅଫିସକୁ ବାରମ୍ୱାର ଯାଇ ସୁଦ୍ଧା ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଶେଷରେ ସେ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। ଏନେଇ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ ଓପିଏସ୍‌ସିକୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀ ନଥିବାରୁ ଖାତାର ନକଲ ଦେବାରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ତାଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ମୁଖ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳକ ପରେ ରାଜତଙ୍କ ମାର୍କ କମାଇଥିବା ଓପିଏସ୍‌ସି ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରରେ କହିଥିଲେ। ତେବେ ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ମୁଖ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳକ ନିଜେ ଏଭଳି ମାର୍କ କମାଇଛନ୍ତି ନା ଏହାକୁ ଆଉ କିଏ କାଟି କମ୍ କରିଛି ? ତା’ ଛଡ଼ା ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଷ୍ଟାଫ ନରଖି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ସହ କାହିଁକି ଖେଳୁଛି ଓପିଏସ୍‌ସି?

କେବଳ ରଜତ ନୁହନ୍ତି, ବହୁ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏମିତି ମାର୍କ ବଦଳାଇ ଦେଇ କେଉଁଠି ବଢ଼ା ଯାଇଛି ତ କେଉଁଠି କମାଯାଇଛି। ଏମିତି କି କେତେକ ଆବେଦନକାରୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ହେଲେ ପରେ ଆବସେଣ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ପୁଣି ଥରେ ମାର୍କ ଲେଖାଯାଇଛି। ସେହିପରି ଜଣେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତକାର ପରୀକ୍ଷାରେ ୨୫୦ରୁ ୨୫୦ ମାର୍କ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ସବୁ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଓପିଏସ୍‌ସିର ବିଶ୍ୱସନୀୟତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଶିକ୍ଷାବିତ୍।

ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଓପିଏସ୍‌ସିର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ସମ୍ଭବ ହୋଇନଥିଲା।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହେଲେ ବି ସେ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ; ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଉଦାହରଣ

୧୨ ବର୍ଷର ବାଳକ ତିଆରି କଲେ ରୋବର୍ଟ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ନେଇ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ବଢୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ

ଦୌଡ଼ୁଥିବା ଘୋଡ଼ା ପିଠିରେ ଠିଆ ହୋଇ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉଡ଼ାଇଲେ ବାଳକ

ଆଜି ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀ

ଅଗଷ୍ଟ ୧୫: ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ କିଏ ବାଛିଥିଲେ ଏହି ତାରିଖ ?

ଯେତେବେଳେ ମୋଦିଙ୍କୁ ସୁଷମା କହିଥିଲେ,‘ଆରେ ଭାଇ ଏମିତି ହୁଏନି’

ଘାତକ ହେଉଛି ସର୍ପାଘାତ ; ରାଜ୍ୟରେ ଚିନ୍ତାଜନକ ଭାବେ ବଢି ଚାଲିଛି ସାପ କାମୁଡ଼ାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ

ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଭିଜା ଲାଲ୍‌ମାଟିକୁ ବୋତଲରେ ରଖି ପୂଜା କରୁଥିଲେ ଭଗତ୍‌ ସିଂ

ଏବେ ବି ଗୁଲାମଗିରିରୁ ମୁକୁଳି ନାହାନ୍ତି ପିମ୍ପୁଡ଼ି….ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ରୋଚକ କଥା

ଏବେ ଶ୍ରୀନଗରବାସୀଙ୍କ ସୁଖଦୁଃଖର ସାଥୀ ଏଇ ଦୁଇ ମହିଳା ଅଫିସର

ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା ; ଘରେ ପଶିଥିବା ଲୁଟେରାଙ୍କୁ କଲେ କଡ଼ା ମୁକାବିଲା

You might also like