ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନ୍ୟାସନାଲ ଥର୍ମାଲ୍ ପାୱାର୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ଏନଟିପିସି) ରେ ୨୩୦ଟି ପଦବୀ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଆସନ୍ତା ଗୋଟିଏ  ଦିନରେ  ଶେଷ ହେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ଆଗ୍ରହୀ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଶେଷ ଦିନକୁ ଅପେକ୍ଷା ନକରି ଶୀଘ୍ର ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ । ଏହାର ବିଭିନ୍ନ ଷ୍ଟେସନ ଏବଂ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପାଇଁ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସ (ଇଓ ଗ୍ରେଡ୍) ଏବଂ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ କେମିଷ୍ଟ (ଇଓ ଗ୍ରେଡ୍) ପଦବୀ ପାଇଁ NTPC ଆବେଦନପତ୍ର ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି। ଆବେଦନ ପାଇଁ ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ମାର୍ଚ୍ଚ 10 |

NTPC ନିଯୁକ୍ତି 2021 ପଦବୀର ସବିଶେଷ ବିବରଣୀ  

ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍-200 ପଦବୀ (ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ମେକାନିକାଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏବଂ ଇନଷ୍ଟ୍ରୁମେଣ୍ଟେସନ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ)
ସହକାରୀ କେମିଷ୍ଟ– ୩୦ ପଦବୀ

ବୟସ ସୀମା: ଆବେଦନ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାଥୀଙ୍କ ବୟସ 30 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇ ନଥିବ

ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା

ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଇଞ୍ଜିନିୟର:- ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲ୍ / ମେକାନିକାଲ୍ / ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ / ଇନଷ୍ଟ୍ରୁମେଣ୍ଟେସନ୍‌ରେ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ  ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସର୍ବନିମ୍ନ 60% ମାର୍କ ସହିତ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଡିଗ୍ରୀ ଏବଂ ଅପରେସନ୍ / ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ /  ନିର୍ମାଣ / ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଥର୍ମାଲ୍ କିମ୍ବା ଗ୍ୟାସ୍ ପାୱାର୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷର ପୋଷ୍ଟ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ କେମିଷ୍ଟ:- ୱାଟର ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଜଳ ବିଶ୍ଳେଷଣ (RO ପ୍ଲାଣ୍ଟ, ଡିଏମ ପ୍ଲାଣ୍ଟ, ପ୍ରି-ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଇତ୍ୟାଦି) ରେ ଏକ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟକରିବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିବ। ଏଥିସହିତ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ସହିତ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନରେ M.Sc ଜଳ ବିଶ୍ଳେଷଣ  ଏବଂ ରାସାୟନିକ ପାରାମିଟରର ବିଶ୍ଳେଷଣ), ବଏଲର ୱାଟର କେମେଷ୍ଟ୍ରି (ବଏଲର ୱାଟର ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ଏବଂ ରାସାୟନିକ ପାରାମିଟରର ବିଶ୍ଳେଷଣ), ଏବଂ କୁଲିଂ ୱାଟର ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ, ବଏଲର କେମିକାଲ୍ ଆନାଲିସିସ୍, ଆନାଲିଟିକାଲ୍ ଯନ୍ତ୍ରର ଜ୍ଞାନ (ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରଫୋଟୋମିଟର, ଆଇନ୍ କ୍ରୋମାଟୋଗ୍ରାଫି, ଗ୍ୟାସ୍ କ୍ରୋମାଟୋଗ୍ରାଫି), କୋଇଲା ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ ଏବଂ ବିଶ୍ଳେଷଣ, ତେଲ ବିଶ୍ଳେଷଣ, ପରିବେଶ ପାରାମିଟର ପରୀକ୍ଷା, ମନିଟରିଂ ଏବଂ ପରିଚାଳନା ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ଥିବା ଦରକାର ।

ଦରମା 

ମନୋନୀତ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ   ମାସକୁ ୩୦, ୦୦୦ ରୁ ୧, ୨୦, ୦୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇବେ। ବେସିକ ପେ  ହେଉଛି ୩୦, ୦୦୦ ଟଙ୍କା ।

NTPC ନିଯୁକ୍ତି 2021 ଆବେଦନ ଶୁଳ୍କ 

ଜେନେରାଲ୍ / ଇଡବ୍ଲୁଏସ୍ / ଓବିସି ବର୍ଗର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଫେରସ୍ତ ହେଉନଥିବା  ୩୦୦ ଟଙ୍କା ପଞ୍ଜୀକରଣ ଫି ଦେବାକୁ ପଡିବ |
SC / ST / PwBD / XSM ବର୍ଗ ଏବଂ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ କୌଣସି ପଞ୍ଜୀକରଣ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ |

ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା

ଚୟନ କେବଳ ଅନଲାଇନ୍ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଆଧାରିତ ହେବ। ପରୀକ୍ଷା ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ॥ ଗୋଟିଏ ହେଲା ବିଷୟବସ୍ତୁ ଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ପରୀକ୍ଷା। ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଉଭୟ ଭାଗରେ ପୃଥକ ଭାବରେ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ମନେରଖିବାକୁ ହେବ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତାରିଖ 

ଆବେଦନପତ୍ର ଦାଖଲ ତାରିଖ - ୨୪ ଫେବୃଆରୀ, ୨୦୨୧

ଆବେଦନ ଦାଖଲର ଶେଷ ତାରିଖ - ୧୦  ମାର୍ଚ୍ଚ, ୨୦୨୧

ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଖାଲି ପଦବୀ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଅଫିସିଆଲ୍ ନୋଟିଫିକେସନ୍କୁ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ପଢିବାକୁ  ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକର ଅଧିକ ବିବରଣୀ ପାଇଁ ଆବେଦନକାରୀମାନେ ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟରେ NTPC ନିଯୁକ୍ତି ବିଭାଗ ଦେଖି  କରିପାରିବେ ।

Other Stories