୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଢେଇ କୋଟି ନୂତନ ଚାକିରି ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତୀୟ ଖୁଚୁରା କ୍ଷେତ୍ର 2.5 କୋଟି ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଏବଂ ସିଂହ ଅଂଶ ଅଫଲାଇନ୍ + ଅନଲାଇନ୍ ମଡେଲ୍ ହେବ ଯାହା ମୋଟ ଖୁଚୁରା ନିଯୁକ୍ତିର ପ୍ରାୟ 50 ପ୍ରତିଶତ ହେବ ବୋଲି ନାସକମ୍ ରିପୋର୍ଟରେ ସୋମବାର କୁହାଯାଇଛି । ଅଗ୍ରଣୀ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଏବଂ କନ୍ସଲ୍ଟିଂ ଫାର୍ମ ଟେକ୍ନୋପ୍ୟାକ୍ ସହ ମିଳିତ ଭାବରେ କରାଯାଇଥିବା ନାସକମ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଅନଲାଇନ୍ + ଅଫଲାଇନ୍ ମଡେଲ୍ ଆସନ୍ତା 10 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ 125 ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଖୁଚୁରା ରପ୍ତାନି ଏବଂ 8 ବିଲିୟନ ଡଲାରର ବର୍ଦ୍ଧିତ ଜିଏସଟି  ଅବଦାନ ରେ ପରିଣତ ହେବ।
ଖୁଚୁରା 4.0 ଘରୋଇ ବଜାରର ଆକାର, ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ଏବଂ ରପ୍ତାନିରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇବ | 2030 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତର ଖୁଚୁରା ବଜାର 1.5 ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିବା ସହିତ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଚାହିଦା ଏବଂ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ଗତିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି |
ଜିଡିପିରେ ଦୁଇ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଅବଦାନ ଏବଂ FY2020 ରେ ପ୍ରାୟ 35 ନିୟୁତ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇ ଖୁଚୁରା କ୍ଷେତ୍ର ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଇଞ୍ଜିନ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ବୋଲି ନୀତି ଆୟୋଗ ର ସି ଇ ଓ ଅମିତାଭ କନ୍ତ କହିଛନ୍ତି | କନ୍ତ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ସରକାର ଜାତୀୟ ଖୁଚୁରା ବାଣିଜ୍ୟ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଛନ୍ତି ଯାହା କେବଳ ଖୁଚୁରା ବାଣିଜ୍ୟ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ନାହିଁ ବରଂ ଦେଶରେ କ୍ଷେତ୍ରର ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ନୀତିକୁ ମଧ୍ୟ ସରଳ କରିବ।

ଅଫଲାଇନ୍ + ଅନ୍ଲାଇନ୍ ମଡେଲ୍ ମଧ୍ୟ 125 ବିଲିୟନ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ରପ୍ତାନିକୁ ସକ୍ଷମ କରିବ ଏବଂ 2030 ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ 8 ବିଲିୟନ ଡଲାରର ବର୍ଦ୍ଧିତ ଜିଏସ ଟି  କଣ୍ଟ୍ରିବୁସନ  ମୋଟ ଖୁଚୁରା ଟିକସ ଭାଗ ର 37 ପ୍ରତିଶତ ହେବ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତରେ ଇ-ବାଣିଜ୍ୟ ପାରମ୍ପାରିକ ଇଟା ଏବଂ ମୋର୍ଟଲ ରିଟେଲ  ହାରରେ 3-4 ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।
“ଖୁଚୁରା 4.0 ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଅଫଲାଇନ୍ + ଅନ୍ଲାଇନ୍ (O + O) ଖୁଚୁରା ମଡେଲରେ ବିକଶିତ ହେଉଛି ଯାହା ବର୍ଦ୍ଧିତ ଅର୍ଥନୈତିକ  ଅବଦାନ, ଚାକିରି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ରପ୍ତାନି ରେ ସହାୟକ ହେବ  | ଏହା ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଖୁଚୁରା ହିତାଧିକାରୀ, ନୀତି ନିର୍ଣ୍ଣୟକାରୀ ଏବଂ ବୈଷୟିକ  ସଚେତନତା ପାଇଁ ସହାୟତା କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକର ସହଯୋଗର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆବଶ୍ୟକତା ହେବ, ଯାହା ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରର ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବ” । ନାସକମ୍ ସଭାପତି ଦେବଜାନୀ ଘୋଷ କହିଛନ୍ତି।
360 ରୁ ଅଧିକ ଖୁଚୁରା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଅନୁଯାୟୀ, 79 ପ୍ରତିଶତ ଉତ୍ତରଦାତା ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଖୁଚୁରା ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ।
ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ 70% ଉତ୍ତରଦାତା ଙ୍କ  ମଧ୍ୟ ରେ  ଅନଲାଇନ୍ + ଅଫଲାଇନ୍ ମିଳିତ ସହଯୋଗ ଏହାକୁ  ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଏକ ସଚେତନତା ଏବଂ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

You might also like