M.Phil, Phd ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ UGCର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି, ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅପଡେଟ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ (ୟୁଜିସି) ପୁଣିଥରେ ପିଏଚଡି ଏବଂ ଏମ ଫିଲ ସ୍କୋଲାର ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଥେସିସ ଦାଖଲ କରିବାର ସମୟସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଟର୍ମିନାଲ୍ M.Phil, Phd ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଥେସିସ ଦାଖଲ କରିବାର ସମୟସୀମା ପୁନର୍ବାର ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ରିସର୍ଚ୍ଚ ସ୍କୋଲାର ମାନଙ୍କ ଆଗ୍ରହକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ସମୟସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

“ରିସର୍ଚ୍ଚ ସ୍କୋଲାର ମାନଙ୍କ ଆଗ୍ରହକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୩୦.୦୬.୨୦୨୧ ଠାରୁ ଛଅ ମାସର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଅର୍ଥାତ୍ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ M.Phil / Ph.D ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଥେସିସ ଦାଖଲ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ମଞ୍ଜୁର କରି ପାରନ୍ତି, ”UGC ନୋଟିସ୍ ରେ ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଛି । ଦୁଇଟି ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରକାଶନ ଏବଂ ଉପସ୍ଥାପନାର ପ୍ରମାଣ ଦାଖଲ ପାଇଁ ଆୟୋଗ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ଛ ମାସ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଫେଲୋସିପ୍ ର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ କେବଳ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ । ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଯେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ (ୟୁଜିସି) ଗତ ବର୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଥେସିସ୍ ଦାଖଲ ପାଇଁ ସମୟ ସୀମାକୁ ୩୦ ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲା। ୨୦୨୦ ରେ କୋଭିଡ ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦେଶ ର ଅଧିକାଂଶ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କଲେଜ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ଏହି ସମ୍ପ୍ରସାରଣକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଛାତ୍ରମାନେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ସେମାନଙ୍କର ରିସର୍ଚ୍ଚ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇନଥିଲେ କିମ୍ବା ଥେସିସ୍ ସମାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଲାଇବ୍ରେରୀକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇ ପାରିନଥିଲେ ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲେଖା ଲେଖି କରିବାକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଥିଲା ।

You might also like