ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗର ଚାକିରି: UPSCର ବିଭିନ୍ନ ପଦବୀ ପାଇଁ ଶୀଘ୍ର ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସପ୍ତମ ବେତନ  କମିଶନ ପେ ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ସରେ ଦରମା ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ସୁଯୋଗ। ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଆଗ୍ରହୀମାନେ କୌଣସି ବିଳମ୍ବ ନକରି ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ବିବରଣୀ କୁ ଭଲ ଭାବେ ଦେଖନ୍ତୁ। ୟୁନିଅନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସର୍ଭିସ କମିଶନ (ୟୁପିଏସସି) ବିଭିନ୍ନ ପଦବୀରେ ଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରି ଏକ ବଡ଼ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି।

ଏହି ସମୟରେ, ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ UPSC ଖାଲି ସ୍ଥାନଗୁଡିକର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଦେଇ ଆବେଦନ ଦାଖଲ ତାରିଖକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଶୀଘ୍ର ଆବେଦନ କରିବା ଉଚିତ। କାରଣ ତାରିଖ ସରିଲା ବେଳକୁ ଆବେଦନ କରିବା ସମୟରେ ଯଦି କୌଣସି ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ରହି ଯାଏ। ତେବେ ଆବେଦନ କରିବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, ଏଣୁ ଏସବୁ ସମସ୍ୟା କୁ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି।

ଅନଲାଇନ୍ ନିଯୁକ୍ତି ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ  ୨୩:୫୯ ଘଣ୍ଟା ସମୟ।

ସପ୍ତମ ବେତନ କମିଶନ ସ୍କେଲରେ UPSC ଖାଲିଥିବା ପଦବୀର  ବିବରଣୀ:

୧. ଅର୍ଥନୀତି ଏବଂ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଧିକାରୀ, କୃଷି ବିଭାଗ, ସହଯୋଗ ଏବଂ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ, କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ।

ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ PWBDର ନିମ୍ନ ଭିଜନ (LV) ର ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସହିତ ସଂରକ୍ଷିତ।ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ PWBDର ନିମ୍ନ ଭିଜନ (LV) କିମ୍ବା ଗୋଟିଏ ଗୋଡ ପ୍ରଭାବିତ (R କିମ୍ବା L) (OL) କିମ୍ବା ଗୋଟିଏ ବାହୁ ପ୍ରଭାବିତ (R କିମ୍ବା L) (OA) କିମ୍ବା ଗୋଟିଏ ଗୋଡ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ବାହୁ ପ୍ରଭାବିତ (PwBD) ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ।

ଏହି ପଦଵୀଟି ସ୍ଥାୟୀ ଅଟେ। ପେ ସ୍କେଲ: ସପ୍ତମ ସିପିସି ଅନୁଯାୟୀ ପେ ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ସରେ ସ୍ତର-୦୭

୨. କର୍ମଚାରୀ ରାଜ୍ୟ ବୀମା ନିଗମ, ଶ୍ରମ ଏବଂ ରୋଜଗାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରେ ସହକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ (ସିଭିଲ୍): ୧୦ ଟି ପଦବୀ (OBC-୦୩, EWS-୦୧, UR-୦୬)

ଏହି ପଦଟି ସ୍ଥାୟୀ ଅଟେ | ପେ ସ୍କେଲ: ସପ୍ତମ ସିପିସି (ଗ୍ରୁପ୍ ‘ଏ’, ଅଣ ମନ୍ତ୍ରୀ) ଅନୁଯାୟୀ ପେ ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ସରେ ସ୍ତର -10।
୩. ପ୍ରୋଗ୍ରାମର ଗ୍ରେଡ଼ A ପଦଵୀ  ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପଦବୀ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭୂତଳ ଜଳ ବୋର୍ଡ, ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ, ନଦୀ ବିକାଶ ଏବଂ ଗଙ୍ଗା ନବୀକରଣ ବିଭାଗ, ଜଳ  ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ।
ଏହି ପଦଟି ସ୍ଥାୟୀ ଅଟେ। ପେ ସ୍କେଲ: ସପ୍ତମ ସିପିସି ଅନୁଯାୟୀ ପେ ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ସରେ ସ୍ତର -୧୦। ସାଧାରଣ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସେବା, ଗୋଷ୍ଠୀ ‘ଏ’, ଗେଜେଟେଡ୍, ଅଣ-ମନ୍ତ୍ରୀ
୪. କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବ୍ୟୁରୋ, କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ତାଲିମ ବିଭାଗ, କର୍ମଚାରୀ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଜନ ଅଭିଯୋଗ ଏବଂ ପେନସନ୍‌ (SC-୦୪, ST-୦୧, OBC-0୮, EWS-0୪, UR-୨୬)ରେ ସରକାରୀ ଓକିଲ ପଦ ପାଇଁ ୪୩ଟି ପଦବୀ ) (PwBD-୦୧)
୫. କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବ୍ୟୁରୋ, କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ତାଲିମ ବିଭାଗ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଜନ ଅଭିଯୋଗ ଏବଂ ପେନସନ୍‌ (SC-୦୪, ST-୦୨, OBC-୦୫, EWS-୦୨, UR-୧୩) ରେ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ପବ୍ଲିକ୍ ପ୍ରସିକ୍ୟୁଟର ପଦ ପାଇଁ ୨୪ଟି ପଦବୀ। (PwBD-୦୩)
୬. ଫୋରେନସିକ୍ ସାଇନ୍ସ ଲାବୋରେଟୋରୀ, ଗୃହ ବିଭାଗ, ଦିଲ୍ଲୀର ଏନସିଟି ସରକାର (ଓବିସି -୦୧) ରେ ବରିଷ୍ଠ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ ଅଧିକାରୀ (ବାଲିଷ୍ଟିକ୍) ପଦ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପଦବୀ।
୭. ଦିଲ୍ଲୀର ଏନସିଟି ସରକାର (ଓବିସି -୦୨) ଫୋରେନ୍ସିକ୍ ସାଇନ୍ସ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଗୃହ ବିଭାଗରେ ବରିଷ୍ଠ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ ଅଧିକାରୀ (ଜୀବବିଜ୍ଞାନ) ପଦ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ପଦବୀ
୮. ଫୋରେନସିକ୍ ସାଇନ୍ସ ଲାବୋରେଟୋରୀ, ଗୃହ ବିଭାଗ, ଦିଲ୍ଲୀର ଏନସିଟି ସରକାର (ଓବିସି -୦୨) ରେ ବରିଷ୍ଠ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ  ଅଧିକାରୀ (ରସାୟନ) ପଦ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ପଦବୀ।
୯. ଫୋରେନସିକ୍ ସାଇନ୍ସ ଲାବୋରେଟୋରୀ, ଗୃହ ବିଭାଗ, ଦିଲ୍ଲୀର ଏନସିଟି ସରକାର (ଓବିସି -୦୨) ରେ ବରିଷ୍ଠ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ  ଅଧିକାରୀ (ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍) ପଦ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ପଦବୀ।
୧୦. ଫୋରେନସିକ୍ ସାଇନ୍ସ ଲାବୋରେଟୋରୀ, ଗୃହ ବିଭାଗ, ଦିଲ୍ଲୀର ଏନସିଟି ସରକାର (ଓବିସି -୦୧) ରେ ବରିଷ୍ଠ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ ଅଧିକାରୀ (ମିଛ-ଚିହ୍ନଟ) ପଦ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପଦବୀ।
ସପ୍ତମ ବେତନ କମିଶନ ସ୍କେଲ UPSC କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ବିବରଣୀ ପାଇଁ, ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ:-
You might also like