DRDOରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅନୁଷ୍ଠାନ ନାଭାଲ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଲାବୋରେଟୋରୀ (NMRL) ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ITI ଆପ୍ରେଣ୍ଟିସ୍ ଏବଂ ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍ ଆପ୍ରେଣ୍ଟିସ୍ ଆବେଦନକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରି ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛି।  NMRL ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭, ୨୦୨୧ ଥିବାବେଳେ, ଆଗ୍ରହୀ ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଆବେଦନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ DRDO ନିଯୁକ୍ତି ୨୦୨୧ର ବିବରଣୀ ଭଲ ଭାବରେ ଦେଖି ନିଅନ୍ତୁ।

DRDO ନିଯୁକ୍ତି ୨୦୨୧:- NMRL ପଦବୀ ବିବରଣୀ:
ITI ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ: ୨ଟି ପୋଷ୍ଟ
ସ୍ନାତକ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ: ୮ଟି ପୋଷ୍ଟ
10 + 2 ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ: ୪ଟି ପୋଷ୍ଟ

ଶିକ୍ଷା ଯୋଗ୍ୟତା:-
ଟିପ୍ପଣୀ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତଗୁଡିକ:-

ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ନାମ https://apprenticeshipindia.org/course-search କିମ୍ବା http://portal.mhrdnats.gov.in ରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ନୂତନ ପାସ୍ ଆଉଟ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ (2017, 2018, 2019 ରେ ବିଭିନ୍ନ  କୋର୍ସ ରେ ପାସ୍ କରିଥିବେ ) କେବଳ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ; 2017 ମସିହା  ପୂର୍ବରୁ  ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି। ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ଯୋଗ୍ୟତା ପରୀକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ କେବଳ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି।

ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିବା ପରେ ଏକ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ତାଲିମ କିମ୍ବା ଚାକିରି ଅଭିଜ୍ଞତା ସହିତ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀଧାରୀମାନେ ଏହି ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ଆପ୍ରେଣ୍ଟିସ୍ ଭାବରେ ନିୟୋଜିତ ହେବା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ ନାହିଁ।ଆପ୍ରେଣ୍ଟିସିପ୍ ଚୁକ୍ତିନାମା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ଠାରୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣର ଅବଧି ୧୨ ମାସ ହେବ। ମନୋନୀତ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ  ଯୋଗଦେବା ସମୟରେ ‘ମେଡିକାଲ ଫିଟନେସ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍’ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ମନୋନୀତ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଆପ୍ରେଣ୍ଟିସ୍ ଆକ୍ଟ – ୧୯୬୧ର ନିୟମାବଳୀ ଏବଂ ଏକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ବର୍ଷର ତାଲିମ ପାଇଁ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା କରିବା ଜରୁରୀ।
ନାଭାଲ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଦ୍ୱାରା  ଏହା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ନାହିଁ, ଯେଉଁଠାରେ ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଛି, ତା’ର ଶିକ୍ଷାଦାନର ଏକ ଅବଧି ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଯେକ କୌଣସି ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ କୌଣସି  ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ।
ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀ  ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଯେକୌଣସି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷିତ ହେବେ। ଆପ୍ରେଣ୍ଟିସିପ୍ ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ସିଟ୍ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି / ହ୍ରାସ କରିବା  ଏବଂ ବିଜ୍ଞାପନ / ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରତ୍ୟାହାର / ବାତିଲ୍ କରିବାର ଅଧିକାର MARLର ପରିସରଭୁକ୍ତ ଅଟେ। କୌଣସି  ପରିସ୍ଥିତି ଏହାର କୌଣସି କାରଣ ନ ଦେଇ ସେ ଏହାକୁ ଖାରିଜ କରିପାରେ।
You might also like