ଜେଏନ୍‌ୟୁରେ କରୋନା ରୋକିବା ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଜାରି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ଜେଏନୟୁ) କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ତଥା ଅନ୍ୟ ଅଧ୍ୟାପକ ଅଧ୍ୟାପିକାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନୂତନ ସର୍କୁଲାର ଜାରି କରିଛନ୍ତି  କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ। କ୍ୟାମ୍ପସର ପୁନଃ ଖୋଲିବା ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ କରୋନା ବୃଦ୍ଧି ଦେଖି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସହ ଜଡିତ  ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ପାଇଁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

  • ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ନ ଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ  ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ହଷ୍ଟେଲ / ପ୍ରଶାସନିକ ଭବନ / ବିଦ୍ୟାଳୟ ଭବନ / ଡକ୍ଟର ବି। ଆର ଆମ୍ବେଦକର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଲାଇବ୍ରେରୀ ଏବଂ ସପିଂ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କୋଠା ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। Covid-19 ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି। ଅଧ୍ୟାପକ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ଫେସ୍ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ କଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।
  • ସବୁବେଳେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଦୋକାନୀ ଏବଂ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଭାରତ ସରକାର / ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର / ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଜ୍ଞପ୍ତିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ / ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି କେହି ଏହା  ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି ତେବେ  ପ୍ରାରମ୍ଭରେ 2 ଦିନ ପାଇଁ ଦୋକାନ / କ୍ୟାଣ୍ଟିନ କୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଯଦି ପରେ ମଧ୍ୟ ଏସବୁ କୋଭିଡ ନିୟମ ଉଲଂଘନ କରନ୍ତି ତେବେ କଡା ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ।
  • ସମସ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ପଏଣ୍ଟରେ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜେସନ୍ ଏବଂ ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କ୍ରିନିଂ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ:   ଏ ବାବଦରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ / ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କେନ୍ଦ୍ର / ହଷ୍ଟେଲ / ପ୍ରଶାସନ ବିଲଡିଂ /ଡକ୍ଟର ବି। ଆର ଆମ୍ବେଦକର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଲାଇବ୍ରେରୀ ର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।
  • ବିଜ୍ଞାନ  ବିଦ୍ୟାଳୟ / AIRF / ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କେନ୍ଦ୍ର / ପ୍ରଶାସନିକ  ବିଲଡିଂ / ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ବିକ୍ରେତାମାନେ ସଂପୃକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦନ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲ୍ୟାବ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ  ନାହିଁ |ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପୁନଃ ଖୋଲିବା ପରେ ଗାଇଡଲାଇନର ସମୀକ୍ଷା ହୋଇପାରେ।
You might also like